statystyki

Coraz bliżej porażki fiskusa w sprawie ulgi na złe długi. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

autor: Mariusz Szulc22.06.2020, 12:33; Aktualizacja: 22.06.2020, 12:50
Co to oznacza dla polskich przedsiębiorców, którzy borykają się z niespłaconymi wierzytelnościami? Wielu z nich z dużym prawdopodobieństwem będzie mogło skorygować rozliczenia i odzyskać przysługujący im podatek.

Co to oznacza dla polskich przedsiębiorców, którzy borykają się z niespłaconymi wierzytelnościami? Wielu z nich z dużym prawdopodobieństwem będzie mogło skorygować rozliczenia i odzyskać przysługujący im podatek.źródło: ShutterStock

Polskie przepisy dotyczące korekty podstawy opodatkowania w podatku od towarów i usług są niezgodne z regulacjami unijnymi – stwierdziła niedawno rzecznik generalna Trybunału Sprawiedliwości UE. Jeśli te wnioski podzielą sędziowie TSUE, to przedsiębiorcy będą mogli odzyskać przysługujący im podatek.

Unijny trybunał od kilku już lat konsekwentnie orzeka, że warunki do skorzystania z ulgi na złe długi, które określają poszczególne kraje członkowskie, nie mogą być zbyt formalistyczne. Już po wydaniu opinii w sprawie polskich przepisów TSUE wysnuł podobne wnioski w wyroku dotyczącym regulacji słoweńskich (orzeczenie z 11 czerwca 2020 r., sygn. C-146/19). Co to oznacza dla polskich przedsiębiorców, którzy borykają się z niespłaconymi wierzytelnościami? Wielu z nich z dużym prawdopodobieństwem będzie mogło skorygować rozliczenia i odzyskać przysługujący im podatek. Eksperci zalecają nawet, aby zainteresowani nie czekali na wyrok unijnego trybunału i związaną z nim zmianę przepisów. Wprawdzie do tej pory sądy administracyjne prawie jednomyślnie orzekały po myśli fiskusa, lecz teraz wykładnia sądowa powinna ulec zmianie. Trybunał Sprawiedliwości UE bowiem zwykle wydaje wyroki zgodne z opiniami rzeczników, więc polskie sądy mogą się nią kierować już teraz. Szanse na odzyskanie pieniędzy są więc już obecnie, a dodatkowe środki w dobie epidemii koronawirusa mogą nawet przesądzić o dalszym istnieniu firmy. Przy czym podstawą wznowienia zakończonych już postępowań podatkowych i sądowoadministracyjnych będzie jednak dopiero wyrok TSUE. I tak w przypadku postępowań zakończonych ostatecznymi decyzjami podatkowymi wniosek o wznowienie postępowania będzie musiał być złożony w terminie miesiąca od dnia publikacji sentencji orzeczenia TSUE w Dzienniku Urzędowym UE, a w przypadku postępowań zakończonych prawomocnymi wyrokami – w terminie trzech miesięcy.

Sporne regulacje

Dlaczego ulga na złe długi jest tak ważna? Zgodnie z art. 89a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 106; ost.zm. Dz.U. z 2020 r. poz. 568; dalej ustawa o VAT) wierzyciel, który wykonał usługę lub dostarczył towar i nie otrzymał za nie zapłaty, może skorygować podstawę opodatkowania i podatek należny po upływie 90 dni (wcześniej było 150 dni) od upływu termin płatności określonego w umowie lub na fakturze. Wierzytelność nie może być w tym czasie zbyta w jakiejkolwiek formie. Od tej zasady jest kilka wyjątków i to o nie toczy się długotrwały spór z fiskusem.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane