statystyki

Jak działa ulga na złe długi w trakcie epidemii koronawirusa?

autor: Marcin Szymankiewicz20.06.2020, 08:00; Aktualizacja: 20.06.2020, 11:53
Czy i jak przedsiębiorca powinien rozliczyć ulgę na złe długi w PIT i VAT?

Czy i jak przedsiębiorca powinien rozliczyć ulgę na złe długi w PIT i VAT?źródło: ShutterStock

Na gruncie VAT nie mają żadnego znaczenia negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19, które były przyczyną nieuregulowania należności.

Zgodnie z art. 89b ust. 1 ustawy o VAT w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 90 dni od daty upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 90. dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) prowadzi restaurację od 2014 r. Od samego początku jest opodatkowany na zasadach podatku liniowego i prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. Za 9840 zł nabył 24 lutego 2020 r. zastawę stołową od firmy X, która tego samego dnia wystawiła fakturę na kwotę netto 8000 zł plus VAT 1840 zł z terminem płatności do 2 marca 2020 r. Przedsiębiorca w deklaracji VAT-7 za luty 2020 r. odliczył podatek naliczony w wysokości 1840 zł, a kwotę netto w wysokości 8000 zł ujął po stronie kosztów uzyskania przychodów w lutym 2020 r. Nie uregulował jednak wierzytelności wynikającej z tej faktury w terminie i nie zostanie ona też zapłacona do 25 czerwca 2020 r. Przyczyną braku zapłaty za fakturę jest to, że z powodu COVID-19 przychody przedsiębiorcy za marzec, kwiecień i maj 2020 r. w stosunku do analogicznych okresów 2019 r. są o ponad połowę mniejsze.

Restaurator VAT i zaliczki na PIT opłaca za okresy miesięczne na zasadach ogólnych. Pomiędzy firmą X a przedsiębiorcą nie występują żadne powiązania. Nie jest on też obecnie ani nie był w momencie dostawy w stanie likwidacji, upadłości czy restrukturyzacji.

Czy i jak przedsiębiorca powinien rozliczyć ulgę na złe długi w PIT i VAT?

PIt


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Paulina(2020-06-21 14:07) Zgłoś naruszenie 00

    Przy tej całej pandemii koronawirusa dla mnie niezastąpieni byli specjaliści z ofi detal - to najlepsze biuro rachunkowe, z jakim współpracowałam. Gdyby nie oni, to nie wiem, jakby się nasze losy potoczyły.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane