statystyki

Jak opodatkować wynajem apartamentu turystom

autor: Tomasz Krywan28.06.2020, 11:00
Ośmioprocentową stawką VAT opodatkowane są m.in. usługi związane z zakwaterowaniem.

Ośmioprocentową stawką VAT opodatkowane są m.in. usługi związane z zakwaterowaniem.źródło: ShutterStock

Planuję kupić apartament nad morzem i wynajmować go turystom, jednak w niektóre tygodnie zamierzam odpoczywać w nim z rodziną. Chcę zgłosić się do VAT. Według jakiej stawki VAT opodatkowany będzie wynajem apartamentu? Czy mam prawo do odliczenia całości VAT z tytułu zakupu apartamentu?

Ośmiopro centową stawką VAT opodatkowane są m.in. usługi związane z zakwaterowaniem (PKWiU 55; obecnie wynika to z art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 163 załącznika nr 3 w brzmieniu stosowanym do 30 czerwca 2020 r. w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT; od 1 lipca 2020 r. ma to wynikać z art. 41 ust. 2 w zw. z poz. 47 załącznika nr 3 w brzmieniu stosowanym od tego dnia w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT). Oprócz typowych usług związanych z zakwaterowaniem (np. usług hotelowych czy usług świadczonych przez pensjonaty) z opodatkowania obniżoną stawką 8 proc. korzystają usł ug i wynajmu lokali i budynków mieszkalnych w cyklach dziennych lub tygodniowych, czyli usł ugi wynajmu krótkoterminowego. Potwierdzają to w udzielanych wyjaśnieniach org any podatkowe, czego przykładem może być interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 września 2019 r. (nr 0115-KDIT1-1.4012.473.2019.2.AJ). Czytamy w niej, że „(…) odnośnie kwestii opodatkowania usług najmu lokali, które Wnioskodawca zamierza świadczyć we własnym imieniu bezpośrednio na rzecz turystów, które jak wskaz ano we wniosku – według PKWiU sklasyfikowane są w grupowaniu 55.90.19.0 – «Pozostałe usługi związane z zakwaterowaniem gdzie indziej nie skwalifikowane», to na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146aa ust. 1 pkt 2 oraz poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy, usługi te będą opodatkowane obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 8 proc.”. Oznacza to, że w przypadku zarejestrowa nia się jako czynny podatnik VAT (a więc rezygnacji z korzystania ze zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT) świadczone usługi wynajmu apartame ntu turystom będą opo datkowane VAT według stawki 8 proc.


Pozostało 35% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane