statystyki

Jak skarbnik ma przeprowadzić udzielenie wsparcia dla uczelni, która ucierpiała z powodu COVID-19

autor: Marcin Nagórek22.06.2020, 13:07; Aktualizacja: 22.06.2020, 13:07
Do katalogu tych zadań zalicza się m.in. prowadzenie kształcenia na studiach, prowadzenie kształcenia na studiach podyplomowych lub innych form kształcenia, prowadzenie działalności naukowej – świadczenie usług badawczych oraz transfer wiedzy i technologii do gospodarki i inne.

Do katalogu tych zadań zalicza się m.in. prowadzenie kształcenia na studiach, prowadzenie kształcenia na studiach podyplomowych lub innych form kształcenia, prowadzenie działalności naukowej – świadczenie usług badawczych oraz transfer wiedzy i technologii do gospodarki i inne.źródło: ShutterStock

Radni zamierzają wspomóc finansowo uczelnię publiczną, która wskutek COVID-19 ma problemy z realizacją programu nauczania. Jako skarbnik mam przygotować to od strony formalnej w budżecie. Mam wątpliwość, jak to zrobić – czy przygotować specjalną uchwałę o dotacji (tak jak pomoc finansowa dla JST), czy może wystarczy ująć pomoc w budżecie jako wydatek?

Każde działanie jednostki sektora finansów publicznych, w tym jednostki samorządu terytorialnego, musi przede wszystkim mieć oparcie w przepisach, co ma uzasadnienie w art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskie. Przy tym założeniu należy więc rozpatrywać sugerowane rozwiązanie w zakresie wydatku budżetowego. I tak, jeśli chodzi o wymóg podjęcia odrębnej uchwały w odniesieniu do wydatku w formie dotacji, to wynika to z korelacji art. 216 ust. 2 pkt 5 i art. 220 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych. Ja k bowiem postanowiono w pierwszej z tych regulacji, wydatki budżetu jednostki samorządu terytorialnego są przeznaczone na realizac ję zadań określonych w odrębnych przepisach, a w szczególn ości na pomoc rzeczową lub finansową dla innych jednostek samorządu terytorialnego określoną odrębną uchwałą przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego. Zatem tutaj wprost jest mowa o wymogu podjęcia odrębnej uchwały w przedmiocie dotacji – z tym, że dla innej jednostki samorządu terytorialnego.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane