statystyki

Zwrot aut wymaga aktualizacji VAT-26

autor: Magdalena Majkowska20.02.2020, 18:00
Spółka wyjaśniła, że po upływie okresu dzierżawy (4 lata) nie wykupuje aut, tylko zwraca je wydzierżawiającemu

Spółka wyjaśniła, że po upływie okresu dzierżawy (4 lata) nie wykupuje aut, tylko zwraca je wydzierżawiającemuźródło: ShutterStock

Kto po upływie okresu dzierżawy oddaje wydzierżawiającemu auta wykorzystywane wyłącznie do celów firmowych, musi zaktualizować informację VAT-26 – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytała o to spółka, która wzięła w dzierżawę flotę samochodową. Część pojazdów jest wykorzystywana wyłącznie do celów firmowych. W związku z tym spółka złożyła w urzędzie skarbowym formularze VAT-26 (informacja o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej) oraz prowadzi wymaganą ewidencję przebiegu tych pojazdów. Spełnienie obu tych warunków daje prawo do odliczenia 100-proc. VAT naliczonego.

Spółka wyjaśniła, że po upływie okresu dzierżawy (4 lata) nie wykupuje aut, tylko zwraca je wydzierżawiającemu. Spytała, czy w związku z takim zwrotem musi aktualizować informacje VAT-26. Sądziła, że nie ma takiego obowiązku, skoro nie dochodzi do zmiany przeznaczenia aut, tylko całkowitego zaprzestania ich wykorzystywania w działalności gospodarczej.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • anon(2020-02-21 19:32) Zgłoś naruszenie 00

    Bzdura. Nic takiego z przepisu nie wynika. Poza tym co jeśli nie poinformuje? Kara z KKS której nie ma? Zakaz odliczania kolejnych wydatków których nie ma? Cofnięcie prawa do odliczenia wydatków dotychczasowych które odliczano prawidłowo bo warunki były spełnione? Zastanawia się ten co w MF wymyśla takie bzdury nad ich skutkami?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane