statystyki

Nowy limit samochodowy w CIT dotyczy też najmu

autor: Łukasz Zalewski10.02.2020, 08:11; Aktualizacja: 10.02.2020, 08:12
Opłaty związane z najmem samochodów osobowych można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów jedynie do wysokości limitu (150 tys. zł) – potwierdził WSA w Warszawie.

Opłaty związane z najmem samochodów osobowych można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów jedynie do wysokości limitu (150 tys. zł) – potwierdził WSA w Warszawie.źródło: ShutterStock

Opłaty związane z najmem samochodów osobowych można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów jedynie do wysokości limitu (150 tys. zł) – potwierdził WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki energetycznej. W ramach usług dodatkowych podpisuje ona ze swoimi klientami (którzy kupią energię) również umowy ramowe, na podstawie których umożliwia im zawarcie umów związanych z używaniem samochodów osobowych, czyli umowy leasingu operacyjnego, wynajmu wraz z ich ubezpieczeniem. Firma najpierw bierze w leasing lub najem takie auta, a następnie podpisuje umowy na korzystanie z nich przez klientów.

Spór dotyczył tego, czy spółka musi do opłat za najem i leasing aut wykorzystywanych w sposób mieszany stosować ograniczenia dotyczące zaliczania do kosztów uzyskania przychodów. Chodzi o limit wynoszący 150 tys. zł, obowiązujący od 1 stycznia 2019 r. Przepisy pozwalają zaliczać do kosztów podatkowych opłaty wynikające z umów leasingu samochodu osobowego, a także najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze do wysokości limitu. Opłaty ponad limit są z kosztów wyłączone.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane