statystyki

Nowy limit samochodowy w CIT dotyczy też najmu

autor: Łukasz Zalewski10.02.2020, 08:11; Aktualizacja: 10.02.2020, 08:12
Opłaty związane z najmem samochodów osobowych można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów jedynie do wysokości limitu (150 tys. zł) – potwierdził WSA w Warszawie.

Opłaty związane z najmem samochodów osobowych można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów jedynie do wysokości limitu (150 tys. zł) – potwierdził WSA w Warszawie.źródło: ShutterStock

Opłaty związane z najmem samochodów osobowych można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów jedynie do wysokości limitu (150 tys. zł) – potwierdził WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki energetycznej. W ramach usług dodatkowych podpisuje ona ze swoimi klientami (którzy kupią energię) również umowy ramowe, na podstawie których umożliwia im zawarcie umów związanych z używaniem samochodów osobowych, czyli umowy leasingu operacyjnego, wynajmu wraz z ich ubezpieczeniem. Firma najpierw bierze w leasing lub najem takie auta, a następnie podpisuje umowy na korzystanie z nich przez klientów.

Spór dotyczył tego, czy spółka musi do opłat za najem i leasing aut wykorzystywanych w sposób mieszany stosować ograniczenia dotyczące zaliczania do kosztów uzyskania przychodów. Chodzi o limit wynoszący 150 tys. zł, obowiązujący od 1 stycznia 2019 r. Przepisy pozwalają zaliczać do kosztów podatkowych opłaty wynikające z umów leasingu samochodu osobowego, a także najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze do wysokości limitu. Opłaty ponad limit są z kosztów wyłączone.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane