statystyki

Znika luka w podatku minimalnym. Fiskus zdecydował się, kto ma płacić

autor: Mariusz Szulc11.02.2020, 07:32; Aktualizacja: 11.02.2020, 07:33
podatek, księgowość, finanse

Powstaje pytanie, czy podatek od przychodów z budynków (zwany wcześniej podatkiem minimalnym) powinien płacić właściciel nieruchomości, czy przedsiębiorca, który zarabia na inwestycji zlokalizowanej na cudzym gruncieźródło: ShutterStock

Daninę od nieruchomości komercyjnych płaci ten, kto wybudował budynek na cudzym gruncie i zaczął go amortyzować, a nie właściciel nieruchomości – wynika z najnowszej interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Dotyczy ona problemu, który opisaliśmy w artykule „Jest luka w podatku minimalnym” (DGP nr 130/2019). Chodzi o sytuacje, w których przedsiębiorca bierze grunt w najem lub w dzierżawę i wznosi na nim budynek o wartości początkowej ponad 10 mln zł, a następnie zaczyna go wynajmować. Powstaje pytanie, czy podatek od przychodów z budynków (zwany wcześniej podatkiem minimalnym) powinien płacić właściciel nieruchomości, czy przedsiębiorca, który zarabia na inwestycji zlokalizowanej na cudzym gruncie.

Przed 2019 r. przepisy wprost wskazywały, że jeśli środek trwały został oddany do używania, to obowiązki podatkowe ciążą na tym, kto dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Wynikało tak z nieobowiązującego już brzmienia art. 24b ust. 12 ustawy o CIT (i odpowiednio 30g ust. 12 ustawy o PIT).

Od 1 stycznia 2019 r. przepisy się zmieniły i dotychczasowa zasada dotyczy wyłącznie budynków oddanych w leasing (art. 24b ust. 17 ustawy o CIT i art. 30g ust. 17 ustawy o PIT).


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane