statystyki

Podatek minimalny nie dla deweloperów

autor: Mariusz Szulc02.09.2019, 16:00
Dyrektor KIS również to potwierdził. Wyjaśnił, że przychody z wynajmu budynku niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych nie będą objęte tą daniną i to „bez względu na to, czy faktyczny okres używania (najmu) będzie krótszy lub równy rok, czy też dłuższy niż rok”.

Dyrektor KIS również to potwierdził. Wyjaśnił, że przychody z wynajmu budynku niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych nie będą objęte tą daniną i to „bez względu na to, czy faktyczny okres używania (najmu) będzie krótszy lub równy rok, czy też dłuższy niż rok”.źródło: ShutterStock

Firma deweloperska, która wynajmie czasowo budynek przeznaczony docelowo do sprzedaży, nie płaci podatku od przychodów z niego. Budynek nie będzie bowiem jej środkiem trwałym.

Podatku od przychodów z budynków (zwanego przed 2019 r. podatkiem minimalnym) nie muszą też płacić przedsiębiorcy wynajmujący lokale użytkowe. Z założenia bowiem danina ta dotyczy tylko budynków.

Potwierdzają to najnowsze interpretacje dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodzi o wprowadzony w 2018 r. podatek od nieruchomości komercyjnych, który miał być antidotum na agresywne optymalizacje. Przez pierwszy rok płacili go właściciele największych galerii handlowych i biurowców. Od 2019 r. dotyczy on w praktyce niemal każdego wynajmowanego budynku, z tym że kwota wolna od podatku przypadająca na podatnika wynosi 10 mln zł.


Pozostało jeszcze 81% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane