statystyki

Podatek minimalny nie dla deweloperów

autor: Mariusz Szulc02.09.2019, 16:00
Dyrektor KIS również to potwierdził. Wyjaśnił, że przychody z wynajmu budynku niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych nie będą objęte tą daniną i to „bez względu na to, czy faktyczny okres używania (najmu) będzie krótszy lub równy rok, czy też dłuższy niż rok”.

Dyrektor KIS również to potwierdził. Wyjaśnił, że przychody z wynajmu budynku niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych nie będą objęte tą daniną i to „bez względu na to, czy faktyczny okres używania (najmu) będzie krótszy lub równy rok, czy też dłuższy niż rok”.źródło: ShutterStock

Firma deweloperska, która wynajmie czasowo budynek przeznaczony docelowo do sprzedaży, nie płaci podatku od przychodów z niego. Budynek nie będzie bowiem jej środkiem trwałym.

Podatku od przychodów z budynków (zwanego przed 2019 r. podatkiem minimalnym) nie muszą też płacić przedsiębiorcy wynajmujący lokale użytkowe. Z założenia bowiem danina ta dotyczy tylko budynków.

Potwierdzają to najnowsze interpretacje dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodzi o wprowadzony w 2018 r. podatek od nieruchomości komercyjnych, który miał być antidotum na agresywne optymalizacje. Przez pierwszy rok płacili go właściciele największych galerii handlowych i biurowców. Od 2019 r. dotyczy on w praktyce niemal każdego wynajmowanego budynku, z tym że kwota wolna od podatku przypadająca na podatnika wynosi 10 mln zł.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane