statystyki

Przed zwrotem podatku od przychodów z budynków warto ustalić sporne obszary z fiskusem

autor: Rafał Kran21.09.2019, 09:00
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

Jedną z istotnych zmian w podatku minimalnym wprowadzonych od 2019 r. jest danie podatnikom możliwości występowania o zwrot podatku w każdym przypadku, w którym doszło do efektywnego nim opodatkowania – a więc w sytuacji, gdy nie został on odliczony od podatku dochodowego, np. z powodu wykazania straty podatkowej.źródło: ShutterStock

Jedną z istotnych zmian w podatku minimalnym wprowadzonych od 2019 r. jest danie podatnikom możliwości występowania o zwrot podatku w każdym przypadku, w którym doszło do efektywnego nim opodatkowania – a więc w sytuacji, gdy nie został on odliczony od podatku dochodowego, np. z powodu wykazania straty podatkowej.

Na podstawie przepisów przejściowych nowy instrument przysługuje wstecz – zatem również podatnikom podlegającym podatkowi minimalnemu w 2018 r., tj. w związku z tytułem własności budynków handlowych i biurowych. Przy czym podatek podlega zwrotowi, jeżeli organ podatkowy nie stwierdzi nieprawidłowości wysokości zobowiązania lub straty podatkowej (a więc w zakresie ogólnego rozliczenia rocznego podatku dochodowego) oraz samego podatku minimalnego. I tak przedmiotem weryfikacji przez organy może być w szczególności rynkowość kosztów finansowania dłużnego poniesionych w związku z nabyciem lub wytworzeniem budynku, jak również innych przychodów i kosztów. Z analizy przepisów wynika, że jeżeli organ podatkowy określi inną wysokość zobowiązania podatkowego, to kwota do zwrotu zostanie skompensowana z różnicą wynikającą z nowo określonego zobowiązania podatkowego. Ewentualna zmiana wysokości straty podatkowej nie będzie miała wpływu na zmianę kwoty podlegającej zwrotowi.

Pierwsze postępowania

Po złożeniu zeznań rocznych za 2018 r., tj. zasadniczo po 31 marca 2019 r. (CIT) i 30 kwietnia 2019 (PIT), podatnicy podlegający podatkowi minimalnemu w 2018 r. zyskali faktyczną możliwość wystąpienia z wnioskiem o zwrot. Wobec niepewności podatników dotyczących praktyki organów podatkowych w zakresie zakresu weryfikacji rozliczeń, do tej pory nieliczni podatnicy zdecydowali się na wystąpienie o zwrot. Przepisy nie regulują terminu na złożenie wniosku, co oznacza, że zastosowanie mają zasady ogólne, tj. do upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Pierwsze postępowania dotyczące zwrotu podatku minimalnego zostały już wszczęte, a podatnicy otrzymują wezwania do przedłożenia wyjaśnień i dokumentów. Podatnicy podlegający podatkowi minimalnemu w 2019 r. będą uprawnieni do wystąpienia o zwrot po złożeniu rocznych deklaracji na podatek dochodowy, a więc zasadniczo po 31 marca 2020 r. (CIT) lub 30 kwietnia 2020 r. (PIT).


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane