Zmiany w przepisach w 2020 r. Paragon musi mieć NIP, by wymienić go na fakturę

autor: Łukasz Zalewski18.12.2019, 07:17; Aktualizacja: 16.01.2020, 12:23
Jeżeli sprzedawca zarejestruje sprzedaż na kasie fiskalnej i wyda paragon, to będzie mógł potem wymienić go na fakturę podatnikowi VAT tylko pod warunkiem, że na paragonie był NIP

Jeżeli sprzedawca zarejestruje sprzedaż na kasie fiskalnej i wyda paragon, to będzie mógł potem wymienić go na fakturę podatnikowi VAT tylko pod warunkiem, że na paragonie był NIPźródło: ShutterStock

Na fakturę będzie można wymienić tylko paragon z NIP nabywcy. Ale jeśli będzie on wystawiony na nie więcej niż 450 zł, to sam w sobie będzie fakturą, tyle że uproszczoną.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • sputnick(2019-12-19 11:16) Zgłoś naruszenie 13

    Paragon musi mieć nip, żeby wymienić go na fakturę z NIP ściśle mówiąc. Jeśli na paragonie nie ma NIP to można dostać fakturę bez NIP.

    Odpowiedz
  • eve_33(2020-01-06 21:56) Zgłoś naruszenie 00

    A co z paragonami , które zostały wystawione jeszcze w grudniu 2019 i chcę teraz zamienic na Fa Vat?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sputnick(2020-01-07 21:38) Zgłoś naruszenie 22

    W czym problem. Paragon z NIP jako faktura to nie żadna nowość od 2020 tylko temat znany w przepisach już wcześniej i występujący. Dotąd trzeba było takie paragony wykazywać z osobna w JPK bo przecież sprzedawca nigdy nie wie czy nabywca nie bierze tego po to żeby odliczyć VAT. Tutaj się nic nie zmienia. Przecież sprzedawca wystawia paragon z nip świadomie a nie przez przypadek.

    Odpowiedz
  • Arek(2020-01-07 22:06) Zgłoś naruszenie 50

    A co z numerem rejestracyjnym pojazdu na takim paragonie?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • nikt(2020-02-13 10:10) Zgłoś naruszenie 10

    polecam art 106 b ust.5 po zmianach z 3.01.2020 lokalizacja NIP Nabywcy .... miłego dnia ....

    Odpowiedz
  • ciekawa123(2020-02-19 10:33) Zgłoś naruszenie 01

    A czy można wystawiać faktury do biletów jednorazowych za przejazd? Na tych biletach nie na NIP nabywcy.

    Odpowiedz
  • Olo(2020-03-02 13:10) Zgłoś naruszenie 10

    "Może to rodzić konflikty pomiędzy stronami, zwłaszcza że ewentualne ryzyko podatkowe, ale i dodatkowe obowiązki dokumentacyjne powstaną po stronie sprzedawcy. " O co kaman??? Jeśli z paragonu odlicza VAT, to nie wymienia go na fakturę bo i po co? Jeśli wymieni na fakturę to odlicza z faktury a nie z paragonu - czy to takie skomplikowane? :)) A że ktoś może odliczyć i z tego i z tego to niech uważa, jego problem. Dziś również można odliczyć po kilka razy z faktury bo nie ma wymogu oryginał/kopia, wiec mogę wydrukować parę razy i z każdej odliczyć VAT - mój problem by nie było takich pomyłek z dublowaniem.

    Odpowiedz
  • Sinka(2020-03-03 17:32) Zgłoś naruszenie 00

    A ja mam pytanie dotyczące faktury zbiorczej. Posiadam kilkadziesiąt biletów PKP na odległość 44 km na każdym paragonie NIP. Bilet w jedną str. 12 zł Czy moge wymienić na jedna fakturę zbiorczą? Czy PKP może mi wystawić papierową fakturę na zakupione bilety, czy muszę rozliczyć każdy paragon? Czy sprzedawca moze mi wystawic i czy w momencie wystawienia fv zbiorczej dwa razy zapłacę VAT? Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję .

    Odpowiedz