Nie będzie faktury bez numeru NIP na paragonie. Znikną też tradycyjne deklaracje VAT. Prezydent podpisał ustawę, która wprowadza kolejne zmiany w VAT. Czy na lepsze?

O jednolitym pliku kontrolnym było głośno już ponad 3 lata temu. Plik napakowany danymi o transakcjach okazał się na tyle wystarczającym narzędziem, że ustawodawca doszedł do wniosku, że nie potrzebujemy już deklaracji VAT. I dobrze. Od 2020 roku poświęcimy mniej czasu na „papierkową” robotę i wszystko załatwimy za pomocą jednego pliku JPK.

Dobrze znana przedsiębiorcom struktura JPK_VAT ma zostać zmieniona. Choć nie znamy jeszcze jej ostatecznej wersji, wiadomo już, jakie dane będzie zawierała. Nowy JPK_VAT sprawi, że przesyłanie deklaracji VAT nie będzie konieczne. Bywa, że dane, które znajdują się w JPK i w formularzu VAT powtarzają się, a przedsiębiorcy marnują czas dwukrotnie spowiadając się skarbówce.

Wiemy na pewno, że nowy JPK_VAT będzie musiał być uzupełniony m.in. o dane identyfikacyjne podatnika. Trzeba będzie wskazać także okres, za który składana jest deklaracja lub jej korekta a także informacje wskazujące na wysokość podatku. W tej części uwzględnimy także preferencje w rozliczaniu VAT i wskażemy ulgi np. na zakup kasy fiskalnej.

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj podcastu!