statystyki

KIS: Zapłata na zagraniczne konto nie zawsze pozbawi kosztu

autor: Patrycja Dudek25.11.2019, 16:00
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

Zagraniczni kontrahenci niezarejestrowani dla celów VAT w Polsce nie zgłaszają swoich rachunków polskiemu fiskusowi. Dlatego wpłacający należność na podane przez nich konto nie musi zaglądać do białej listy – potwierdził dyrektor KIS.źródło: ShutterStock

Zagraniczni kontrahenci niezarejestrowani dla celów VAT w Polsce nie zgłaszają swoich rachunków polskiemu fiskusowi. Dlatego wpłacający należność na podane przez nich konto nie musi zaglądać do białej listy – potwierdził dyrektor KIS.

Chodzi o przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Wynika z nich, że jeżeli przedsiębiorca zapłaci ponad 15 tys. zł na inne konto niż widniejące w elektronicznym wykazie prowadzonym przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej, to nie będzie mógł zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodu, a na dodatek będzie odpowiadał solidarnie ze sprzedawcą za nierozliczony przez niego w tym zakresie VAT.

Konsekwencji tych będzie można uniknąć, jeżeli nabywca powiadomi urząd skarbowy o przelewie na konto niewidniejące w wykazie. W nowelizacji z 12 kwietnia 2019 r. (Dz.U. poz. 1018) przewidziano na to tylko trzy dni. Resort finansów pracuje nad wydłużeniem tego terminu do 7 dni. Pisaliśmy o tym w artykule „Łatwiej będzie zgłosić zapłatę na niezarejestrowane konto” (DGP nr 223/2019).


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sputnick(2019-11-25 18:01) Zgłoś naruszenie 00

    Ale rewelacja. Przecież to jasno z przepisu wynika i nie mus tego nikt potwierdzać. Wątpliwość jest inna. Czy jak płacę za fakturę WNT od Niemca na której jest nip DE to czy muszę sprawdzać czy czasem ta firma z innych powodów nie jest do VAT w PL zarejestrowana. I tu jest miejsce na poprawki bo literalnie z przepisów wynika, że muszę sprawdzać.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane