statystyki

KIS: Zapłata na zagraniczne konto nie zawsze pozbawi kosztu

autor: Patrycja Dudek25.11.2019, 16:00
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

Zagraniczni kontrahenci niezarejestrowani dla celów VAT w Polsce nie zgłaszają swoich rachunków polskiemu fiskusowi. Dlatego wpłacający należność na podane przez nich konto nie musi zaglądać do białej listy – potwierdził dyrektor KIS.źródło: ShutterStock

Zagraniczni kontrahenci niezarejestrowani dla celów VAT w Polsce nie zgłaszają swoich rachunków polskiemu fiskusowi. Dlatego wpłacający należność na podane przez nich konto nie musi zaglądać do białej listy – potwierdził dyrektor KIS.

Chodzi o przepisy, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Wynika z nich, że jeżeli przedsiębiorca zapłaci ponad 15 tys. zł na inne konto niż widniejące w elektronicznym wykazie prowadzonym przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej, to nie będzie mógł zaliczyć wydatku do kosztów uzyskania przychodu, a na dodatek będzie odpowiadał solidarnie ze sprzedawcą za nierozliczony przez niego w tym zakresie VAT.

Konsekwencji tych będzie można uniknąć, jeżeli nabywca powiadomi urząd skarbowy o przelewie na konto niewidniejące w wykazie. W nowelizacji z 12 kwietnia 2019 r. (Dz.U. poz. 1018) przewidziano na to tylko trzy dni. Resort finansów pracuje nad wydłużeniem tego terminu do 7 dni. Pisaliśmy o tym w artykule „Łatwiej będzie zgłosić zapłatę na niezarejestrowane konto” (DGP nr 223/2019).


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • sputnick(2019-11-25 18:01) Zgłoś naruszenie 00

    Ale rewelacja. Przecież to jasno z przepisu wynika i nie mus tego nikt potwierdzać. Wątpliwość jest inna. Czy jak płacę za fakturę WNT od Niemca na której jest nip DE to czy muszę sprawdzać czy czasem ta firma z innych powodów nie jest do VAT w PL zarejestrowana. I tu jest miejsce na poprawki bo literalnie z przepisów wynika, że muszę sprawdzać.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane