Kto zapłaci na konto kontrahenta niewidniejące w wykazie szefa KAS, nie będzie musiał za każdym razem zgłaszać tego fiskusowi – zapewnia MF. Eksperci: świetnie, tylko z przepisów to nie wynika.
Kto zapłaci kontrahentowi na konto, którego nie ma w wykazie szefa KAS, nie będzie musiał za każdym razem zgłaszać tego urzędowi skarbowemu – zapewnia Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania DGP. Wcześniej takie korzystne dla podatników stanowisko przedstawił też Zbigniew Makowski, zastępca dyrektora departamentu VAT, podczas webinaru zorganizowanego przez resort.
To świetna wiadomość, tyle że – jak wskazują eksperci – z przepisów wynika co innego. Chodzi o białą listę, czyli wykaz prowadzony przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Od 1 stycznia 2020 r., jeżeli płatność będzie przekraczała 15 tys. zł, podatnik musi przelać należność na konto wskazane na białej liście. Za przelew na rachunek, którego tam nie ma, grożą sankcje: nabywca nie będzie mógł wydatku zaliczyć do kosztów i będzie odpowiadał solidarnie ze sprzedawcą za VAT z tego tytułu.