Kolejna zmiana struktury JPK_FA. Co się zmienia?

autor: Łukasz Zalewski25.11.2019, 07:20; Aktualizacja: 25.11.2019, 07:21
Do 27 grudnia br. podatnicy mają czas na dostosowanie do nowej, trzeciej struktury JPK_FA – poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania DGP. W komunikacie na stronie resortu wciąż mowa jest o 2 grudnia.

Do 27 grudnia br. podatnicy mają czas na dostosowanie do nowej, trzeciej struktury JPK_FA – poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania DGP. W komunikacie na stronie resortu wciąż mowa jest o 2 grudnia.źródło: ShutterStock

Do 27 grudnia br. podatnicy mają czas na dostosowanie do nowej, trzeciej struktury JPK_FA – poinformowało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania DGP. W komunikacie na stronie resortu wciąż mowa jest o 2 grudnia.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Bolesław Śmiały(2019-11-25 09:29) Zgłoś naruszenie 10

  W zeszłym tygodniu pani z KAS telefonicznie wyjaśniała ze mną pomyłkę w NIPie jednego z kontrahentów w JPK VAT za kwiecień. Po co im te zabawki jak i tak nie mogą tego w terminie przetrawić.

  Odpowiedz
 • Gal Anonim(2019-11-26 09:35) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo słabej jakoś artykuł, który nie wnosi nic merytorycznej. Wskazywanie różnic w raportowaniu MPP jest informacją zbyteczną z perspektywy czytelników. Zmiany w JPK_FA dotkną tylko dużych przedsięborców, którzy mają systemy ERP ustawiane pod siebie. Dla mniejszych podmiotów, nie powinno stanowić to większego problemu. Największą ciekawosttką jest jednak koniczność wskazywania numerów faktur zaliczkowy, które zostały już wystawione w ramach danej transakcji - problem będzie istotny ponieważ podatnicy będą musieli być gotowi do raportowaniu JPK_FA również dla okresów wstecznych

  Odpowiedz
 • anon(2019-11-25 18:17) Zgłoś naruszenie 00

  Kulawi ci eksperci. Pani mówi o znacznikach w JPK_FA i JPK_VAT, że niespójne. W FA mpp to pozycja P_18A i znacznik prawda/fałsz jak wszystkie znaczniki w FA. W VAT mpp to pozycja, która przyjmuje wartość 1 jeśli transakcja jest w mpp jak wszystkie znaczniki w tej strukturze. Jakie ma to znaczenie czy znaczniki są takie same, skoro to jest rozwiązywane na poziomie programistycznym? Po prostu kto inny wymyślił jedno kto inny drugie. Drugi ekspert uważa, że mf będzie żądał w nowej wersji tylko nowych faktur i dziwi się dla czego o tym nie informuje. Otóż nie informuje bo tak z pewnością nie będzie. Nowa wersja FA oprócz zmian wynikających z mpp poprawia niedociągnięcia w starszej wersji i nie wymaga nowych danych bo to dane wynikające z ustawy, tylko nowego ich zmapowania. Organy będą żądać na nowej strukturze za okresy odkąd JPK_FA danej firmy dotyczy.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • księgowy-informatyk(2019-11-25 19:38) Zgłoś naruszenie 00

  Jeśli podatnik sam wystawia faktury i ma własną księgowość to sobie poradzi choć to też będzie trudne. Jeśli podatnik wystawia faktury, a rejestr VAT tworzy biuro rachunkowe to może być pewna niespójność danych pomiędzy tym co miał na myśli podatnik, a tym co do rejestru wpisze biuro rachunkowe. Rozporządzenie w sprawie zmiany rejestru jeszcze bardziej komplikuje sprawę. Są biura rachunkowe które obsługuję wielu podatników i za każdą fakturą nie sposób kontaktować się z klientem. Najlepszym wyjściem byłoby gdyby dane z JPK-FA mogłyby być importowane do rejestru i bez dodatkowych oznaczeń ujmowane w JPK_VAT. MF tego jeszcze nie dostrzega.

  Odpowiedz
 • zmęczony(2019-12-03 17:17) Zgłoś naruszenie 00

  Ile będzie jeszcze tych zmian FA? Już błędy się tylko pojawiają w tych nowych wersjach/strukturach FA. Ileż można non stop coś zmieniać, zmieniać i zmieniać... Obłęd. Czy w 2019 będzie jeszcze wersja 4?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane