statystyki

Dane z JPK pomogą w walce z dłużnikami. Zajrzy do nich nie tylko fiskus

autor: Mariusz Szulc26.11.2019, 07:00; Aktualizacja: 26.11.2019, 07:17
Rozporządzenie ministra rozwoju w sprawie sposobu przekazywania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane – w konsultacjach publicznych

Rozporządzenie ministra rozwoju w sprawie sposobu przekazywania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane – w konsultacjach publicznychźródło: ShutterStock

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł żądać przekazania JPK od przedsiębiorców, którzy nie spłacają zobowiązań wobec kontrahentów.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł żądać JKP od przedsiębiorców, którzy nie płacą swoim kontrahentom. W praktyce chodzi o elektroniczne przekazywanie ksiąg i faktur. Niezależnie od tego prezes UOKiK zyska również prawo wnioskowania do szefa Krajowej Administracji Skarbowej o udostępnienie informacji z przesyłanych co miesiąc fiskusowi JPK_VAT. Dane te dostanie, jeżeli przedsiębiorca w ciągu kwartału zwleka z zapłatą co najmniej 2 mln zł swoim partnerom, czyli nie spłacił zobowiązań w ustawowym terminie 60 dni. Zmiany wejdą w życie na początku 2020 r. i mają wspomóc UOKiK w walce z zatorami płatniczymi.

Niezależnie od tego będzie mógł wnioskować do szefa Krajowej Administracji Skarbowej o udostępnienie informacji zawartych w przesyłanych co miesiąc JPK_VAT. Informacje te dostanie, jeżeli przedsiębiorca w ciągu kwartału zwleka z zapłatą co najmniej 2 mln zł swoim kontrahentom, czyli nie spłacił zobowiązań w ustawowym terminie 60 dni.

Takie uprawnienia prezes UOKiK ma mieć już od 2020 r. Będzie mógł po nie sięgać w trakcie prowadzonego przez siebie postępowania („w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych”).

Wynika tak z opublikowano wczoraj projektu rozporządzenia ministra rozwoju. Ma ono związek z ustawą z 19 lipca 2019 r. nowelizującą niektóre ustawy w celu ograniczenia zatorów płatniczych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1649), zwaną potocznie ustawą antyzatorową.


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane