statystyki

Dane z JPK pomogą w walce z dłużnikami. Zajrzy do nich nie tylko fiskus

autor: Mariusz Szulc26.11.2019, 07:00; Aktualizacja: 26.11.2019, 07:17
Rozporządzenie ministra rozwoju w sprawie sposobu przekazywania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane – w konsultacjach publicznych

Rozporządzenie ministra rozwoju w sprawie sposobu przekazywania za pomocą środków komunikacji elektronicznej ksiąg podatkowych oraz wymagań technicznych dla informatycznych nośników danych, na których te księgi mogą być zapisane i przekazywane – w konsultacjach publicznychźródło: ShutterStock

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł żądać przekazania JPK od przedsiębiorców, którzy nie spłacają zobowiązań wobec kontrahentów.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie mógł żądać JKP od przedsiębiorców, którzy nie płacą swoim kontrahentom. W praktyce chodzi o elektroniczne przekazywanie ksiąg i faktur. Niezależnie od tego prezes UOKiK zyska również prawo wnioskowania do szefa Krajowej Administracji Skarbowej o udostępnienie informacji z przesyłanych co miesiąc fiskusowi JPK_VAT. Dane te dostanie, jeżeli przedsiębiorca w ciągu kwartału zwleka z zapłatą co najmniej 2 mln zł swoim partnerom, czyli nie spłacił zobowiązań w ustawowym terminie 60 dni. Zmiany wejdą w życie na początku 2020 r. i mają wspomóc UOKiK w walce z zatorami płatniczymi.

Niezależnie od tego będzie mógł wnioskować do szefa Krajowej Administracji Skarbowej o udostępnienie informacji zawartych w przesyłanych co miesiąc JPK_VAT. Informacje te dostanie, jeżeli przedsiębiorca w ciągu kwartału zwleka z zapłatą co najmniej 2 mln zł swoim kontrahentom, czyli nie spłacił zobowiązań w ustawowym terminie 60 dni.

Takie uprawnienia prezes UOKiK ma mieć już od 2020 r. Będzie mógł po nie sięgać w trakcie prowadzonego przez siebie postępowania („w sprawie nadmiernego opóźniania się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych”).

Wynika tak z opublikowano wczoraj projektu rozporządzenia ministra rozwoju. Ma ono związek z ustawą z 19 lipca 2019 r. nowelizującą niektóre ustawy w celu ograniczenia zatorów płatniczych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1649), zwaną potocznie ustawą antyzatorową.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane