Wypłata po dniu 26 urodzin jest z zaliczką na PIT

autor: Magdalena Majkowska07.11.2019, 16:00
Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 listopada 2019 r., nr 0115-KDIT2-2.4011.371.2019.1.ENB

Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 listopada 2019 r., nr 0115-KDIT2-2.4011.371.2019.1.ENBźródło: ShutterStock

Pensja wypłacona do dnia 26. urodzin włącznie zasadniczo objęta jest zerowym PIT, ale gdy ustalony termin wypłaty pensji przypada już po tym dniu, to wówczas trzeba potrącić pracownikowi zaliczkę na podatek – uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji.

Potwierdził tym samym wcześniejsze wyjaśnienia Ministerstwa Finansów, które resort przedstawił w odpowiedzi na pytania naszej redakcji.

O interpretację podatkową poprosił urząd miasta, który zatrudnia pracowników poniżej 26. roku życia. Wynagrodzenia w urzędzie wypłacane są – zgodnie z regulaminem wynagradzania – z dołu, w 29. dniu danego miesiąca. Jeśli dzień wypłaty wypada w dniu wolnym od pracy, pensja jest przelewana w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym ustalony termin. Urząd miasta miał kilka wątpliwości jak wywiązywać się z obowiązków płatnika w stosunku do osób, którym od sierpnia br. przysługuje zerowy PIT dla młodych (zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT). Pytania dotyczyły tego, jak ustalać prawo do zwolnienia pracowników, którzy w danym miesiącu kończą 26 lat, a dzień ten przypada przed lub po ustalonym terminie wypłaty wynagrodzenia (bądź w dniu roboczym poprzedzającym ten dzień, gdy data wypłaty wypada w dniu wolnym od pracy).


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane