statystyki

Mieszkanie wykorzystywane w biznesie może być zbyte poza firmą

autor: Patrycja Dudek28.10.2019, 09:18; Aktualizacja: 28.10.2019, 09:18
Kto wpisał lokal mieszkalny do firmowej ewidencji środków trwałych, może sprzedać go bez PIT bez konieczności odczekania 6 lat od wycofania z niej – potwierdził dyrektor KIS.

Kto wpisał lokal mieszkalny do firmowej ewidencji środków trwałych, może sprzedać go bez PIT bez konieczności odczekania 6 lat od wycofania z niej – potwierdził dyrektor KIS.źródło: ShutterStock

Kto wpisał lokal mieszkalny do firmowej ewidencji środków trwałych, może sprzedać go bez PIT bez konieczności odczekania 6 lat od wycofania z niej – potwierdził dyrektor KIS.

Z pytaniem w tej sprawie zwrócił się przedsiębiorca, który kupił mieszkanie jako osoba prywatna, ale kilka miesięcy później wprowadził je do ewidencji środków trwałych i zaczął wykorzystywać w działalności gospodarczej. Po 11 latach, gdy w pełni już zamortyzował wartość mieszkania, postanowił wycofać je z firmy i sprzedać.

Chciał się upewnić, że sprzedaż lokalu będzie wolna od podatku dochodowego. Zasadniczo – jak sam stwierdził – w grę mogłyby wchodzić dwa podatki. Pierwszy to PIT od dochodu z działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3). Zasadą jest bowiem, że jeśli środek trwały został ujęty w firmowej ewidencji, to jego sprzedaż poza firmą jest możliwa dopiero po upływie 6 lat od wycofania składnika majątku z tej ewidencji. W ustawie o PIT przewidziano jednak wyjątek; dotyczy on zbycia m.in. budynków i lokali mieszkalnych (art. 14 ust. 2c).


Pozostało jeszcze 49% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane