WSA: Doradztwo jest bez preferencji w VAT

autor: Łukasz Zalewski24.09.2019, 17:00
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

Wyrok WSA w Warszawie z 5 września 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 2688/18. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczeniaźródło: ShutterStock

Usługi doradcze dla zarządzających alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi nie są zwolnione z VAT, bo nie można ich zrównać z zarządzaniem funduszami – potwierdził WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który postanowił świadczyć usługi doradcze dla zarządzających alternatywnymi spółkami inwestycyjnymi (ASI). Spółki takie zbierają aktywa od inwestorów i lokują je zgodnie z określoną polityką inwestycyjną. Mężczyzna miałby oceniać oferty inwestycyjne spółek i emitentów akcji, w których ASI miałaby ulokować kapitał. W praktyce np. opracowywałby ekspertyzy.

Spór dotyczył tego, czy usługi doradcze będą zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 12 lit. a) ustawy o VAT. Przepis ten zwalnia z podatku usługi zarządzania, m.in. alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi. Z art. 43 ust. 15 wynika jednak, że zwolnienia nie stosuje się do: czynności ściągania długów, w tym factoringu, usług doradztwa i usług w zakresie leasingu.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane