NSA: Nie każda powtarzająca się dostawa może być ciągła

autor: Patrycja Dudek17.09.2019, 16:00
VAT, podatek, podatki

O usługach i dostawach ciągłych można mówić tylko wtedy, gdy są one niepodzielne. Słowem, gdy nie można określić, kiedy kończą się jedne i zaczynają kolejne.źródło: ShutterStock

Nie wystarczy, że czynności są powtarzalne, a wolą kontrahentów jest zapłata w ustalonych terminach. To za mało, żeby VAT mógł być rozliczany zbiorczo po upływie umówionego okresu rozliczeniowego – wynika z wyroku NSA.

Jak wskazała sędzia Izabela Najda-Ossowska, chodzenie do sklepu i nabywanie towarów też jest powtarzającą się czynnością, a nikt nie umawia się na zapłatę na koniec miesiąca i nie traktuje zakupów jako dostawy o charakterze ciągłym. Sędzia podkreśliła, że o tym, czy dostawa lub usługa jest ciągła, decyduje stosunek zobowiązaniowy.

Chodziło o spółkę z branży handlowej. Miała ona utworzyć magazyn w siedzibie odbiorcy i dostarczać tam towary. Kontrahent pobierałby je stamtąd stosownie do własnych potrzeb.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane