statystyki

NSA: Wadliwe doręczenie też może być skuteczne

autor: Patrycja Dudek18.09.2019, 08:36; Aktualizacja: 18.09.2019, 08:36
Naczelny Sąd Administracyjny odmówił jednak skierowania sprawy pod uchwałę. Stwierdził, że rozbieżności w orzecznictwie nie ma, bo odmienne wyroki zapadają na tle różnych stanów faktycznych.

Naczelny Sąd Administracyjny odmówił jednak skierowania sprawy pod uchwałę. Stwierdził, że rozbieżności w orzecznictwie nie ma, bo odmienne wyroki zapadają na tle różnych stanów faktycznych.źródło: ShutterStock

Błąd polegający na wysłaniu pisma niezgodnie z przepisami zostanie naprawiony, jeżeli pismo to zostało już skutecznie zaskarżone – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Ordynacja podatkowa mówi jasno, że pisma powinny być kierowane do pełnomocnika, jeśli podatnik go ustanowił (art. 145 par. 2). Zasadniczo więc doręczenie jest nieskuteczne, jeżeli decyzja lub postanowienie zostaną wysłane z pominięciem pełnomocnika. Potwierdziła to uchwała NSA z 18 marca 2019 r. (sygn. akt I FPS 3/18).

Chodziło w niej o zawiadomienie o wszczęciu postępowania o wykroczenie lub przestępstwo skarbowe, co powoduje zawieszenie biegu terminu przedawnienia. Poszerzony skład NSA orzekł, że doręczenie takiego zawiadomienia podatnikowi, a nie jego pełnomocnikowi, powoduje, że przedawnienie biegnie dalej (nie dochodzi do jego zawieszenia). I to bez względu na to, czy pełnomocnik miał jakąkolwiek możliwość dowiedzieć się, że podatnik otrzymał takowe pismo.

Skutki zażalenia

Część sądów uważa jednak, że błędne doręczenie może zostać „naprawione”, jeżeli podatnik lub jego pełnomocnik zareagują w porę na pismo, tzn. złożą na nie zażalenie lub odwołają się od niego.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane