statystyki

Jaki CIT i VAT przy dostawie komputerów do szkół gminnych?

autor: Marcin Szymankiewicz02.08.2019, 07:00; Aktualizacja: 02.08.2019, 07:25
Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju (tj. Polski) rozumie się przede wszystkim przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT).

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju (tj. Polski) rozumie się przede wszystkim przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT).źródło: ShutterStock

Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) sprzedała 26 lipca 2019 r. cztery komputery stacjonarne (jednostka centralna i monitor) gminie X (podatnik VAT czynny). Komputery zostały odebrane przez pracownika szkoły 26 lipca 2019 r. Wartość zamówienia wyniosła 14 000 zł netto. Zamówienie złożyła szkoła podstawowa (jednostka budżetowa gminy X).

Było ono potwierdzone przez organ nadzorujący tę placówkę oświatową. Zamówienie składała szkoła (jednostka budżetowa gminy X), zaznaczając, że faktura powinna być wystawiona na gminę ze wskazaniem szkoły jako odbiorcy. Spółka na udokumentowanie dostawy wystawiła fakturę 26 lipca 2019 r. zgodnie z tymi wskazaniami na gminę, wskazując szkołę jako odbiorcę. Spółka nie otrzymała zaliczki (przedpłaty). Na fakturze zastosowała 0-proc. stawkę VAT. Jak spółka powinna rozliczyć dostawę tych komputerów w CIT i VAT? Spółka VAT i zaliczki na CIT rozlicza za okresy miesięczne, a jej rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy. Właściwą dla spółki stawką CIT jest stawka 9 proc., gdyż spółka jest małym podatnikiem CIT.

Opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju (tj. Polski) rozumie się przede wszystkim przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). W analizowanej sprawie do dostawy komputerów doszło w dniu ich odbioru przez pracownika szkoły, tj. 26 lipca 2019 r. Podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej (art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). Zgodnie z art. 29a ust. 6 ustawy o VAT, podstawa opodatkowania obejmuje:

1) podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;

2) koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

W analizowanej sprawie podstawą opodatkowania przedmiotowej dostawy komputerów będzie zatem ustalona kwota netto, tj. 14 000 zł. Co do zasady dostawa komputerów w kraju opodatkowana jest podstawową stawką podatku, wynoszącą obecnie 23 proc. (art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146aa pkt 1 ustawy o VAT). Jednak na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o VAT stawkę podatku w wysokości 0 proc. stosuje się do dostaw sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych ‒ przy zachowaniu warunków, o których mowa w art. 83 ust. 13‒15 ustawy o VAT. Przez placówki oświatowe rozumie się szkoły i przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze (art. 43 ust. 9 ustawy o VAT).


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane