statystyki

NSA: Nie każda powtarzająca się dostawa może być ciągła

autor: Patrycja Dudek17.09.2019, 16:00
VAT, podatek, podatki

O usługach i dostawach ciągłych można mówić tylko wtedy, gdy są one niepodzielne. Słowem, gdy nie można określić, kiedy kończą się jedne i zaczynają kolejne.źródło: ShutterStock

Nie wystarczy, że czynności są powtarzalne, a wolą kontrahentów jest zapłata w ustalonych terminach. To za mało, żeby VAT mógł być rozliczany zbiorczo po upływie umówionego okresu rozliczeniowego – wynika z wyroku NSA.

Jak wskazała sędzia Izabela Najda-Ossowska, chodzenie do sklepu i nabywanie towarów też jest powtarzającą się czynnością, a nikt nie umawia się na zapłatę na koniec miesiąca i nie traktuje zakupów jako dostawy o charakterze ciągłym. Sędzia podkreśliła, że o tym, czy dostawa lub usługa jest ciągła, decyduje stosunek zobowiązaniowy.

Chodziło o spółkę z branży handlowej. Miała ona utworzyć magazyn w siedzibie odbiorcy i dostarczać tam towary. Kontrahent pobierałby je stamtąd stosownie do własnych potrzeb.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane