statystyki

NSA: Przy kontroli podatkowej liczy się jej cel, a nie treść upoważnienia

autor: Patrycja Dudek16.09.2019, 09:55; Aktualizacja: 16.09.2019, 09:55
Fiskus może wejść do firmy bez zawiadomienia nawet wtedy, gdy wyznaczony w upoważnieniu zakres jest szerszy niż wyjątki wskazane w przepisach ordynacji – wynika z wyroku NSA.

Fiskus może wejść do firmy bez zawiadomienia nawet wtedy, gdy wyznaczony w upoważnieniu zakres jest szerszy niż wyjątki wskazane w przepisach ordynacji – wynika z wyroku NSA.źródło: ShutterStock

Fiskus może wejść do firmy bez zawiadomienia nawet wtedy, gdy wyznaczony w upoważnieniu zakres jest szerszy niż wyjątki wskazane w przepisach ordynacji – wynika z wyroku NSA.

Zasadniczo podatnik, u którego ma być prowadzona kontrola podatkowa, powinien zostać o tym powiadomiony (art. 282b par. 1 ordynacji podatkowej). Odbywa się to przez doręczenie zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Co do zasady więc przedsiębiorca ma czas, żeby się przygotować.

Są jednak wyjątki. Mówi o nich art. 282c ordynacji, który w niektórych sytuacjach pozwala wszcząć kontrolę bez zawiadomienia. Jest to możliwe m.in. wtedy, gdy chodzi o zasadność zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o VAT (art. 282c par.1 pkt 1 lit. a).

Spór z fiskusem o możliwość przeprowadzenia kontroli bez zawiadomienia toczył podatnik, który w deklaracji VAT-7 wykazał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Chciał dostać jej zwrot w ciągu 25 dni (podstawowy termin to 60 dni). Urzędy badają zasadność zwrotu VAT przede wszystkim w ramach czynności sprawdzających, ale nie wyklucza to prawa do wszczęcia kontroli podatkowej.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane