statystyki

NSA: Przy kontroli podatkowej liczy się jej cel, a nie treść upoważnienia

autor: Patrycja Dudek16.09.2019, 09:55; Aktualizacja: 16.09.2019, 09:55
Fiskus może wejść do firmy bez zawiadomienia nawet wtedy, gdy wyznaczony w upoważnieniu zakres jest szerszy niż wyjątki wskazane w przepisach ordynacji – wynika z wyroku NSA.

Fiskus może wejść do firmy bez zawiadomienia nawet wtedy, gdy wyznaczony w upoważnieniu zakres jest szerszy niż wyjątki wskazane w przepisach ordynacji – wynika z wyroku NSA.źródło: ShutterStock

Fiskus może wejść do firmy bez zawiadomienia nawet wtedy, gdy wyznaczony w upoważnieniu zakres jest szerszy niż wyjątki wskazane w przepisach ordynacji – wynika z wyroku NSA.

Zasadniczo podatnik, u którego ma być prowadzona kontrola podatkowa, powinien zostać o tym powiadomiony (art. 282b par. 1 ordynacji podatkowej). Odbywa się to przez doręczenie zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Co do zasady więc przedsiębiorca ma czas, żeby się przygotować.

Są jednak wyjątki. Mówi o nich art. 282c ordynacji, który w niektórych sytuacjach pozwala wszcząć kontrolę bez zawiadomienia. Jest to możliwe m.in. wtedy, gdy chodzi o zasadność zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o VAT (art. 282c par.1 pkt 1 lit. a).

Spór z fiskusem o możliwość przeprowadzenia kontroli bez zawiadomienia toczył podatnik, który w deklaracji VAT-7 wykazał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Chciał dostać jej zwrot w ciągu 25 dni (podstawowy termin to 60 dni). Urzędy badają zasadność zwrotu VAT przede wszystkim w ramach czynności sprawdzających, ale nie wyklucza to prawa do wszczęcia kontroli podatkowej.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane