statystyki

Ulga abolicyjna dzieli marynarzy

autor: Patrycja Dudek12.08.2019, 09:21; Aktualizacja: 12.08.2019, 09:21
statek, morze, armator

Kto pływa pod banderą Malty, ale na statku zarządzanym przez firmę z Norwegii, ten ma prawo do preferencji, nawet jeśli nie zapłacił podatku. Co innego, gdy statek zacumowany jest u wybrzeży Nigerii – wynika z piątkowych wyroków NSA.źródło: ShutterStock

Kto pływa pod banderą Malty, ale na statku zarządzanym przez firmę z Norwegii, ten ma prawo do preferencji, nawet jeśli nie zapłacił podatku. Co innego, gdy statek zacumowany jest u wybrzeży Nigerii – wynika z piątkowych wyroków NSA.

Uzasadniając te orzeczenia, sędzia Artur Kot wyjaśnił, że brak zapłaty podatku za granicą nie odbiera prawa do ulgi abolicyjnej tylko wtedy, gdy marynarz osiąga dochody w kraju, z którym Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania (tak jest w przypadku Norwegii).

– Jeśli takiej umowy między krajami nie ma, a marynarz nie zapłacił podatku za granicą, wówczas ulga abolicyjna mu się nie należy – wyjaśnił sędzia, dodając, że z taką sytuacją mamy do czynienia np. w przypadku Nigerii.

Spory o ulgę abolicyjną nie miną po wejściu w życie zwolnienia z PIT dla marynarzy (w ubiegłym tygodniu nowelizację przyjął Sejm). Nowa ustawa wyraźnie mówi bowiem, że zwolnienie z PIT będzie dotyczyło tylko tych marynarzy, którzy pływają pod banderą Polski, innego państwa UE lub EOG.

Zrównanie obciążeń


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane