statystyki

Ulga abolicyjna dzieli marynarzy

autor: Patrycja Dudek12.08.2019, 09:21; Aktualizacja: 12.08.2019, 09:21
statek, morze, armator

Kto pływa pod banderą Malty, ale na statku zarządzanym przez firmę z Norwegii, ten ma prawo do preferencji, nawet jeśli nie zapłacił podatku. Co innego, gdy statek zacumowany jest u wybrzeży Nigerii – wynika z piątkowych wyroków NSA.źródło: ShutterStock

Kto pływa pod banderą Malty, ale na statku zarządzanym przez firmę z Norwegii, ten ma prawo do preferencji, nawet jeśli nie zapłacił podatku. Co innego, gdy statek zacumowany jest u wybrzeży Nigerii – wynika z piątkowych wyroków NSA.

Uzasadniając te orzeczenia, sędzia Artur Kot wyjaśnił, że brak zapłaty podatku za granicą nie odbiera prawa do ulgi abolicyjnej tylko wtedy, gdy marynarz osiąga dochody w kraju, z którym Polska ma podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania (tak jest w przypadku Norwegii).

– Jeśli takiej umowy między krajami nie ma, a marynarz nie zapłacił podatku za granicą, wówczas ulga abolicyjna mu się nie należy – wyjaśnił sędzia, dodając, że z taką sytuacją mamy do czynienia np. w przypadku Nigerii.

Spory o ulgę abolicyjną nie miną po wejściu w życie zwolnienia z PIT dla marynarzy (w ubiegłym tygodniu nowelizację przyjął Sejm). Nowa ustawa wyraźnie mówi bowiem, że zwolnienie z PIT będzie dotyczyło tylko tych marynarzy, którzy pływają pod banderą Polski, innego państwa UE lub EOG.

Zrównanie obciążeń


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane