statystyki

Niektórzy marynarze bez polskiego PIT

autor: Mariusz Szulc20.02.2019, 07:41; Aktualizacja: 20.02.2019, 08:43
W trakcie notyfikowania tego przepisu Bruksela zauważyła, że w innych krajach UE regulacje nie są tak dyskryminujące i pozwalają marynarzom pełnić służbę także na zagranicznych statkach.

W trakcie notyfikowania tego przepisu Bruksela zauważyła, że w innych krajach UE regulacje nie są tak dyskryminujące i pozwalają marynarzom pełnić służbę także na zagranicznych statkach.źródło: ShutterStock

Marynarze służący dłużej niż 183 dni na statku o banderze unijnej bądź państwa należącego do Europejskiego Obszaru Gospodarczego nie zapłacą podatku w Polsce – wynika z wykazu prac legislacyjnych rządu.

Projekt nowelizacji ustawy o PIT, nad którym trwają prace w Ministerstwie Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, ma zostać opublikowany do końca marca br. (pod numerem UC149).

Nowelizacja ma być odpowiedzią na sprzeciw Komisji Europejskiej, która zwróciła uwagę na to, że polskie przepisy w aktualnym brzmieniu mogą być dyskryminujące. Z art. 21 ust. 23 lit. c. wynika bowiem, że PIT uniknie w Polsce tylko marynarz (Polak, obywatel innego państwa należącego do UE lub EOG), który służył ponad pół roku na statku pływającym w żegludze międzynarodowej pod polską banderą.


Pozostało jeszcze 67% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane