statystyki

Służbowy telefon a PIT. Kiedy firma musi zapłacić podatek?

autor: Aneta Szwęch03.08.2019, 08:30
Samsung Galaxy Note Edge

Telefony komórkowe to nieodłączny element prowadzonej działalności gospodarczej. W rękach pracownika są one powszechnie wykorzystywanym narzędziem pracy. Zwykle przedsiębiorca za rozmowy telefoniczne ponosi odpłatność w postaci abonamentu określonego w stałej, zryczałtowanej kwocie, który uprawnia do nielimitowanych rozmów z numerami telefonów komórkowych i stacjonarnych na terenie Polski.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Krizstian Bocsi

Przedsiębiorstwo farmaceutyczne zatrudnia pracowników, którym przekazuje telefony komórkowe niezbędne do realizacji powierzonych obowiązków. Zasady korzystania z nich wynikają z wewnętrznego regulaminu. Telefony służą do celów służbowych, ale firma nie wyklucza ich incydentalnego lub regularnego użytku do celów prywatnych danego pracownika. Spółka co miesiąc otrzymuje od operatora fakturę na abonament. Czy w takich okolicznościach po stronie pracownika należy ustalić przychód podatkowy z nieodpłatnych świadczeń?

Telefony komórkowe to nieodłączny element prowadzonej działalności gospodarczej. W rękach pracownika są one powszechnie wykorzystywanym narzędziem pracy. Zwykle przedsiębiorca za rozmowy telefoniczne ponosi odpłatność w postaci abonamentu określonego w stałej, zryczałtowanej kwocie, który uprawnia do nielimitowanych rozmów z numerami telefonów komórkowych i stacjonarnych na terenie Polski. W rezultacie umowa zawarta z operatorem sieci komórkowej nie wskazuje stawki za minutę połączenia, co uniemożliwia oszacowanie kosztu danej rozmowy. Z kolei pracownikowi, któremu powierzono służbowy telefon, jest zazwyczaj przyznawany kwotowy limit, którego wysokość jest tak skalkulowana, aby uwzględniała potrzeby wynikające z wykonywanych przez niego obowiązków związanych z zajmowanym stanowiskiem. Jest kilka możliwości wykorzystywania przez pracownika telefonu służbowego:

 • wyłącznie w celach służbowych w ramach przyznanego przez pracodawcę limitu,
 • incydentalnie w celach prywatnych w ramach przyznanego przez pracodawcę limitu,
 • w celach służbowych i w celach prywatnych – w przypadku, gdy pracownik ponosi umowną odpłatność za rozmowy prywatne.

W tych okolicznościach powstaje pytanie o przychód pracownika ze świadczeń nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych, gdy skorzysta on z firmowego telefonu w celach prywatnych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT za przychód pracownika uzyskany ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Jeryho(2019-08-03 11:27) Zgłoś naruszenie 30

  Drogi Urzędzie Skarbowy ! ! ! Kierując się literą obowiązującego prawa (art.12 ustawy o PIT) proponuję kontrolowanie we wszystkich firmach i instytucjach - sposobu wykorzystania służbowych telefonów komórkowych - przez pracowników. Macie czas i ludzi - to sprawdzacie : faktury za dany miesiąc, wydruki z połączeń danego numeru, analizę połączeń z danego numeru, stwierdzenie które połączenia są służbowe a które prywatne. Następnie określenie zobowiązania - ile obywatel osiągnął dzwoniąc prywatne i wymierzacie podatek do zapłaty wydając Decyzję (z pouczeniem od której można się odwołać). REASUMUJĄC : - jedn pracownik US po 3 dniach pracy (po 24 godzinach pracy) jest w stanie wykazać na uszczuplenie Skarbu Państwa na kwotę 3-5 złotych. A jakie są koszta takiej sprawy ??? Tu należy się zastanowić co robić z "głupimi przepisami" ???

  Odpowiedz
 • Zdzicho(2019-08-03 13:16) Zgłoś naruszenie 00

  A co z cwaniaczkiem, który otrzymał nieodpłatnie od pracodawcy służbowy telefon komórkowy, a po dwóch latach sprzedał go na allegro, ponieważ otrzymał od pracodawcy nowy telefon?.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane