Można zgłaszać uwagi do projektu objaśnień przepisów, które od 2019 r. zmieniły zasady wyboru formy opodatkowania, oraz rezygnacji ze sposobu rozliczeń.
Można zgłaszać uwagi do projektu objaśnień przepisów, które od 2019 r. zmieniły zasady wyboru formy opodatkowania, oraz rezygnacji ze sposobu rozliczeń.
Podatnicy mają na to czas do 5 sierpnia. W opublikowanym projekcie objaśnień Ministerstwo Finansów pokazuje, jak stosować nowe przepisy na przykładach. Jeden z nich dotyczy podatnika, który w styczniu rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej i zdecydował się na ryczałt ewidencjonowany (we wniosku CEIDG-1). Pierwszy przychód osiągnął w lutym, dlatego na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie formy opodatkowania ma czas do 20 marca. Przed upływem tego terminu może jeszcze zrezygnować z ryczałtu. Będzie to równoznaczne z opodatkowaniem na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej, chyba że złoży oświadczenie o stosowaniu 19-proc. stawki podatku. Podatnik nie będzie mógł jednak wybrać karty podatkowej, gdyż wniosek o wybór tej formy opodatkowania składa się przed rozpoczęciem działalności.
Decyzję o sposobie rozliczenia mogą zamieniać również podatnicy kontynuujący działalność gospodarczą. MF podaje przykład na tę okoliczność. Podatnik, który w 2019 r. stosuje kartę podatkową, w 2020 r. może wybrać ryczałt. Ma na to czas do 20 stycznia 2020 r. Jeżeli przed tą datą złoży oświadczenie o wyborze ryczałtu, a następnie zmieni zdanie, to będzie jeszcze mógł zrezygnować z tej formy. W konsekwencji jego dochody będą opodatkowane według skali, chyba że wybierze podatek liniowy.
Od tego roku zniesiony został też obowiązek odrębnego zawiadomienia o wyborze lub rezygnacji z wybranej formy wpłacania zaliczek. Należy to zrobić dopiero w zeznaniu podatkowych składanym za rok, w którym podatnik stosował szczególny sposób wpłacania zaliczek. Resort podał przykład podatnika, który wybrał kwartalny sposób wpłacania zaliczek w 2019 r. Nie poinformował o tym fiskusa w zeznaniu rocznym za 2019 r. o dokonanym wyborze. Zdaniem MF nie oznacza to jednak, że utraci prawo do takiego sposobu regulowania zaliczek. W przypadku ewentualnej korekty dochodów, która będzie miała wpływ na wysokość należnych zaliczek, odsetki naliczane będą od terminów kwartalnych.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama