statystyki

MF objaśni wybór formy opodatkowania

autor: Agnieszka Pokojska29.07.2019, 10:43; Aktualizacja: 29.07.2019, 10:43

Można zgłaszać uwagi do projektu objaśnień przepisów, które od 2019 r. zmieniły zasady wyboru formy opodatkowania, oraz rezygnacji ze sposobu rozliczeń.

Podatnicy mają na to czas do 5 sierpnia. W opublikowanym projekcie objaśnień Ministerstwo Finansów pokazuje, jak stosować nowe przepisy na przykładach. Jeden z nich dotyczy podatnika, który w styczniu rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej i zdecydował się na ryczałt ewidencjonowany (we wniosku CEIDG-1). Pierwszy przychód osiągnął w lutym, dlatego na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie formy opodatkowania ma czas do 20 marca. Przed upływem tego terminu może jeszcze zrezygnować z ryczałtu. Będzie to równoznaczne z opodatkowaniem na zasadach ogólnych, tj. według skali podatkowej, chyba że złoży oświadczenie o stosowaniu 19-proc. stawki podatku. Podatnik nie będzie mógł jednak wybrać karty podatkowej, gdyż wniosek o wybór tej formy opodatkowania składa się przed rozpoczęciem działalności.

Decyzję o sposobie rozliczenia mogą zamieniać również podatnicy kontynuujący działalność gospodarczą. MF podaje przykład na tę okoliczność. Podatnik, który w 2019 r. stosuje kartę podatkową, w 2020 r. może wybrać ryczałt. Ma na to czas do 20 stycznia 2020 r. Jeżeli przed tą datą złoży oświadczenie o wyborze ryczałtu, a następnie zmieni zdanie, to będzie jeszcze mógł zrezygnować z tej formy. W konsekwencji jego dochody będą opodatkowane według skali, chyba że wybierze podatek liniowy.


Pozostało jeszcze 31% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane