statystyki

Spadkobiercy zbywają nieruchomości bez PIT

autor: Patrycja Dudek08.08.2019, 08:09; Aktualizacja: 08.08.2019, 08:10
podatek, księgowość, finanse

Od 2019 r. ustawa o PIT mówi wyraźnie, że 5-letni okres, po upływie którego spadkobiercy mogą sprzedawać nieruchomości bez podatku, liczy się od daty nabycia (lub wybudowania) przez spadkodawcę.źródło: ShutterStock

Nie ma podatku, gdy sprzedaż była rezultatem zawartej przez spadkodawcę umowy przedwstępnej. Także wtedy, gdy transakcja miała miejsce przed 2019 r. – orzekł wczoraj WSA w Warszawie.

Od 2019 r. ustawa o PIT mówi wyraźnie, że 5-letni okres, po upływie którego spadkobiercy mogą sprzedawać nieruchomości bez podatku, liczy się od daty nabycia (lub wybudowania) przez spadkodawcę. Wcześniej było inaczej; termin ten był liczony od daty śmierci spadkodawcy. Bez znaczenia było to, jak długo był on wcześniej właścicielem nieruchomości.

Wczorajszy wyrok potwierdza jednak, że nie zawsze miała zastosowanie ta niekorzystna dla spadkobierców zasada.

Chodziło o córkę, która wraz z dwiema siostrami i matką odziedziczyła nieruchomość po ojcu. Przed śmiercią zamierzał on ją sprzedać. Zawarł już nawet umowę przedwstępną. Pech chciał, że zmarł tuż przed finalizacją transakcji.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane