statystyki

Alternatywna medycyna ma szanse na oszczędności w VAT

autor: Mariusz Szulc11.07.2019, 09:33; Aktualizacja: 11.07.2019, 09:33
TSUE nie miał wątpliwości, że zwolnienie może przysługiwać także przedstawicielom medycyny alternatywnej.

TSUE nie miał wątpliwości, że zwolnienie może przysługiwać także przedstawicielom medycyny alternatywnej.źródło: ShutterStock

Chiropraktycy i osteopaci mogą korzystać z preferencji podatkowych tak jak tradycyjne zawody medyczne. Ważne jednak, aby kontrolę nad procesem ich kształcenia i kwalifikacjami zawodowymi sprawowało państwo.

Sprzęt medyczny nadal może być opodatkowany różnymi stawkami VAT w zależności od tego, czy będzie służył do zabiegów zdrowotnych, czy do innych celów. Tak można streścić sedno wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE wydanego w sprawie belgijskiej branży medycznej. Orzeczenie ma znaczenie również dla Polski, bo system VAT i związane z nim zasady są zharmonizowane w całej Unii Europejskiej.

Spór zaczął się od skargi, którą chiropraktycy i osteopaci wnieśli przeciw belgijskiemu fiskusowi. Zarzucili naruszenie art. 132 ust. 1 lit. c unijnej dyrektywy VAT, który zwalnia z niego „świadczenie opieki medycznej w ramach zawodów medycznych i paramedycznych określonych przez zainteresowane państwo członkowskie”. Zwrócili uwagę, że belgijskie przepisy wykluczają preferencje dla nich, nawet jeśli faktycznie świadczą usługi opieki medycznej. Podobne zasady przyjęto w Polsce, gdzie zakres zwolnienia określony jest w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT. Przysługuje ono lekarzom, dentystom, pielęgniarkom i położnym, psychologom oraz zawodom medycznym wymienionym w art. 2 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 160 ze zm.).


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane