statystyki

Po kontroli podatkowej można spodziewać się decyzji

autor: Patrycja Dudek19.08.2019, 19:00
Sprawa dotyczyła mężczyzny, któremu w trybie zastępczym została doręczona decyzja pokontrolna ustalająca podatek do zapłaty.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, któremu w trybie zastępczym została doręczona decyzja pokontrolna ustalająca podatek do zapłaty.źródło: ShutterStock

Podatnik, który jeździł po całej Europie, szukając zatrudnienia powinien był ustanowić pełnomocnika do doręczeń lub zadbać o opróżnianie skrzynki pocztowej – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, któremu w trybie zastępczym została doręczona decyzja pokontrolna ustalająca podatek do zapłaty. W skrzynce odbiorczej umieszczone zostało awizo o możliwości odbioru pisma na poczcie w ciągu 14 dni. Po upływie tego terminu decyzja została uznana za doręczoną, mimo że w rzeczywistości nie została odebrana (tzw. fikcja doręczenia).

Podatnik nie zdołał się od niej odwołać w przewidzianym na to terminie (również 14-dniowym). Sądził jednak, że możliwość ta powinna mu zostać przywrócona.

Szansę na to upatrywał w art. 162 ordynacji podatkowej, który mówi, że termin na złożenie odwołania przywraca się, jeżeli zainteresowany uprawdopodobni, iż uchybienie nastąpiło bez jego winy. Podanie o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane