statystyki

Po kontroli podatkowej można spodziewać się decyzji

autor: Patrycja Dudek19.08.2019, 19:00
Sprawa dotyczyła mężczyzny, któremu w trybie zastępczym została doręczona decyzja pokontrolna ustalająca podatek do zapłaty.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, któremu w trybie zastępczym została doręczona decyzja pokontrolna ustalająca podatek do zapłaty.źródło: ShutterStock

Podatnik, który jeździł po całej Europie, szukając zatrudnienia powinien był ustanowić pełnomocnika do doręczeń lub zadbać o opróżnianie skrzynki pocztowej – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, któremu w trybie zastępczym została doręczona decyzja pokontrolna ustalająca podatek do zapłaty. W skrzynce odbiorczej umieszczone zostało awizo o możliwości odbioru pisma na poczcie w ciągu 14 dni. Po upływie tego terminu decyzja została uznana za doręczoną, mimo że w rzeczywistości nie została odebrana (tzw. fikcja doręczenia).

Podatnik nie zdołał się od niej odwołać w przewidzianym na to terminie (również 14-dniowym). Sądził jednak, że możliwość ta powinna mu zostać przywrócona.

Szansę na to upatrywał w art. 162 ordynacji podatkowej, który mówi, że termin na złożenie odwołania przywraca się, jeżeli zainteresowany uprawdopodobni, iż uchybienie nastąpiło bez jego winy. Podanie o przywrócenie terminu należy wnieść w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane