statystyki

Kojarzenie stron to za mało do zwolnienia z VAT

autor: Łukasz Zalewski10.07.2019, 07:36; Aktualizacja: 10.07.2019, 07:55
Spółka uważała, że czynności świadczone przez operatora na jej rzecz będą usługami pośrednictwa finansowego w zakresie długów i przez to będą zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT.

Spółka uważała, że czynności świadczone przez operatora na jej rzecz będą usługami pośrednictwa finansowego w zakresie długów i przez to będą zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT.źródło: ShutterStock

Jeśli w wyniku działań pośrednika finansowego nie dochodzi do zawarcia umowy między pożyczkodawcą i inwestorem chętnym do zakupu wierzytelności z tytułu pożyczki, to nie jest to usługa pośrednictwa finansowego – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o spółkę, która oferuje pożyczki konsumentom, a nie wyklucza rozszerzenia oferty również o pożyczki dla przedsiębiorców. Spółka zamierzała nawiązać współpracę z łotewskim operatorem, który prowadzi internetową platformę pozwalającą inwestorom na zakup wierzytelności.

Po nawiązaniu przez spółkę współpracy z operatorem, na jego platformie byłyby oferowane także wierzytelności spółki z tytułu udzielonych pożyczek. Jeśli znalazłby się chętny, gotów zainwestować w te wierzytelności, to umowy cesji wierzytelności nie podpisywałaby z nim spółka, tylko operator. Spółkę natomiast łączyłaby z operatorem odrębna umowa cesji.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane