Czy sklep internetowy musi mieć kasę fiskalną

autor: Tomasz Krywan20.06.2019, 08:00
Sklep internetowy

Sklep internetowyźródło: ShutterStock

Jestem osobą fizyczną prowadzącą od trzech lat sklep internetowy. Obroty przekraczają 200 tys. zł rocznie, a większość nabywców to osoby prywatne. Najczęściej towary wysyłam do nabywców kurierem lub pocztą, a zapłatę otrzymuję na rachunek bankowy. Sporadycznie zdarzają się jednak odbiory osobiste sprzedawanych przeze mnie towarów. Czy w tej sytuacji mogę korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania do kwoty 20 tys. zł i nie posiadać kasy rejestrującej?

Sprzedaż (dostawy towarów oraz świadczenie usług) na rzecz osób prywatnych (tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych) podlega co do zasady ewidencjonowaniu za pomocą kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Istnieją jednak zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, które określa rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku ewidencjonowania. Rozporządzenie to zwalnia z obowiązku ewidencjonowania m.in. podatników, u których obrót zrealizowany na rzecz osób prywatnych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 tys. zł (par. 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia). Zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót realizowany na rzecz osób prywatnych w kwocie 20 tys. zł (par. 5 ust. 1 rozporządzenia).

Co istotne, przy ustalaniu prawa do tego zwolnienia uwzględnia się całość sprzedaży na rzecz osób prywatnych, w tym zwolnioną z obowiązku ewidencjonowania obejmujące dostawy towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), pod warunkiem że dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (par. 2 ust. 1 w zw. z poz. 36 załącznika do rozporządzenia). Nieistotny w opisanej przez czytelnika sytuacji wyjątek dotyczy obrotu nieruchomościami oraz udokumentowanej fakturami sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji (par. 3 ust. 4 rozporządzenia).


Pozostało jeszcze 35% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • Fa(2019-06-21 09:33) Zgłoś naruszenie 01

    Do emerytury możesz dorabiać ile chcesz!!! Tylko do tzw. wcześniejszej emerytury możesz dorabiać w sposób ograniczony. Nie mydl oczu innym.

    Odpowiedz
  • Marks...(2019-06-20 13:27) Zgłoś naruszenie 11

    PRIORYTETEM PRAC RZĄDU I PARLAMENTU POWINNO BYĆ ZNIESIENIE PROGU DODATKOWEGO DOCHODU DLA EMERYTÓW. Jest to przepis ograniczający możliwość uczciwego dorobku bez utraty prawa do zasłużonej i wypracowanej EMERYTURY... Politycy-znieście ten absurd prawny ponieważ to godzi w równość i GODNOŚĆ JEDNOSTKI !!! Tyle przecież mówicie o szanowaniu zapisów Konstytucji, tu jednak partyjna niemoc !!!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane