statystyki

Jaki VAT i PIT przy wydatkach na utworzenie e-sklepu

autor: Marcin Szymankiewicz11.04.2020, 07:00
Za wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych – w razie odpłatnego nabycia – uważa się cenę ich nabycia

Za wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych – w razie odpłatnego nabycia – uważa się cenę ich nabyciaźródło: ShutterStock

Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) od kilku lat prowadzi w galerii handlowej butik ze sprzętem fotograficznym i akcesoriami do niego. Z powodu ograniczeń wprowadzonych w związku z zagrożeniem COVID-19 butik został czasowo zamknięty.

Podatnik zdecydował się na otworzenie sklepu internetowego. W tym celu zamówił potrzebne oprogramowanie w firmie informatycznej (podatnik VAT czynny). Za wykonane prace i przeniesienie praw autorskich do programu firma ta wystawiła 31 marca 2020 r. fakturę na kwotę brutto 14 760 zł, w tym VAT: 2760 zł. Podatnik otrzymał tę fakturę w formie elektronicznej 31 marca 2020 r. Zapłata będzie dokonana na rachunek rozliczeniowy firmy informatycznej, który jest widoczny na białej liście podatników VAT. Przedsiębiorca chce korzystać z oprogramowania sklepu internetowego przez okres dłuższy niż rok. Nabyty program, który nadaje się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, został wdrożony 31 marca 2020 r. Jak podatnik powinien rozliczyć wydatki poniesione na stworzenie e-sklepu (programu komputerowego) w PIT i VAT? Przedsiębiorca rozlicza się na zasadach podatku liniowego, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową. VAT i zaliczki na PIT wpłaca za okresy miesięczne.

PIT

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Zatem, aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, powinien spełniać łącznie następujące przesłanki:


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane