Spółka osobowa płaci daninę od budowli według wartości rynkowej

autor: Łukasz Zalewski05.06.2019, 07:22; Aktualizacja: 05.06.2019, 07:22
Zgodnie z koncepcją fiskusa spółka musiałaby przyjąć wartość budowli z ksiąg podatkowych, do których sama nie ma wglądu

Zgodnie z koncepcją fiskusa spółka musiałaby przyjąć wartość budowli z ksiąg podatkowych, do których sama nie ma wgląduźródło: ShutterStock

Spółka komandytowa, która nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych od budowli, musi przyjąć za podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości wartość rynkową obiektu, a nie początkową – orzekł wczoraj NSA.

Obie sprawy dotyczyły spółki komandytowej będącej właścicielem budowli. Nie jest ona podatnikiem podatku dochodowego, są nimi wspólnicy spółki (osoby prawne i fizyczne). To nie ona więc zalicza do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne od budowli, tylko jej wspólnicy.

Spór z fiskusem sprowadzał się do rozstrzygnięcia, co w takim przypadku będzie podstawą opodatkowania do celów podatku od nieruchomości.

Spółka uważała, że skoro nie ma ona prawa do amortyzowania posiadanych budowli, to podstawą ich opodatkowania w podatku od nieruchomości jest ich wartość rynkowa, ustalona na moment powstania obowiązku podatkowego, zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane