statystyki

Spółka osobowa płaci daninę od budowli według wartości rynkowej

autor: Łukasz Zalewski05.06.2019, 07:22; Aktualizacja: 05.06.2019, 07:22
Zgodnie z koncepcją fiskusa spółka musiałaby przyjąć wartość budowli z ksiąg podatkowych, do których sama nie ma wglądu

Zgodnie z koncepcją fiskusa spółka musiałaby przyjąć wartość budowli z ksiąg podatkowych, do których sama nie ma wgląduźródło: ShutterStock

Spółka komandytowa, która nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych od budowli, musi przyjąć za podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości wartość rynkową obiektu, a nie początkową – orzekł wczoraj NSA.

Obie sprawy dotyczyły spółki komandytowej będącej właścicielem budowli. Nie jest ona podatnikiem podatku dochodowego, są nimi wspólnicy spółki (osoby prawne i fizyczne). To nie ona więc zalicza do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne od budowli, tylko jej wspólnicy.

Spór z fiskusem sprowadzał się do rozstrzygnięcia, co w takim przypadku będzie podstawą opodatkowania do celów podatku od nieruchomości.

Spółka uważała, że skoro nie ma ona prawa do amortyzowania posiadanych budowli, to podstawą ich opodatkowania w podatku od nieruchomości jest ich wartość rynkowa, ustalona na moment powstania obowiązku podatkowego, zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane