statystyki

Czy bieg terminu przedawnienia mógł zostać przerwany, jeśli w ogóle nie zaczął jeszcze biec?

autor: Łukasz Zalewski04.06.2019, 07:38; Aktualizacja: 04.06.2019, 07:40
Wczoraj NSA uznał, że wcześniejsze rozstrzygnięcie sądu kasacyjnego nie jest przeszkodą do wydania uchwały w rozszerzonym składzie. Ostatecznie więc fiskus przegrał spór.

Wczoraj NSA uznał, że wcześniejsze rozstrzygnięcie sądu kasacyjnego nie jest przeszkodą do wydania uchwały w rozszerzonym składzie. Ostatecznie więc fiskus przegrał spór.źródło: ShutterStock

Przed 2016 r. bieg terminu przedawnienia nie mógł zostać przerwany, jeśli w ogóle nie zaczął jeszcze biec – uznał wczoraj NSA w uchwale siedmiu sędziów.

Stwierdził więc, że zgłoszenie upadłości podatnika po upływie terminu zapłaty CIT, ale przed końcem roku kalendarzowego, w którym upływał termin płatności tego podatku, nie skutkowało przerwaniem biegu terminu przedawnienia.

Uchwała nie zapadła jednak jednomyślnie. Dwóch sędziów zgłosiło do niej zdania odrębne.

Obecnie inaczej

Uchwała dotyczy stanu prawnego obowiązującego do końca 2015 r. Przepisy ordynacji podatkowej mówiły wówczas tylko tyle, że:


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2019-06-04 13:02) Zgłoś naruszenie 00

    Jeśli bieg terminu przedawnienia jest "przerywany" , to jest to g. , a nie bieg (komu nie pasuje , to może być szwindel) . To samo tyczy tzw. prawa , które tzw. prawnicy przepisują z wytycznych - ot choćby płynących z UBsługi lotniska, a które tzw. sędziowie stosują z patologicznym uPOdobaniem - na okrągło .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane