statystyki

Komornik zawinił, VAT stracony, a co z odszkodowaniem? [KOMENTARZE]

autor: Katarzyna Jędrzejewska03.06.2019, 16:00
licytacja domu

Wskutek błędu komornika nabywca przepłacił 659 tys. złźródło: ShutterStock

Czy nabywca nieruchomości na licytacji komorniczej, który niesłusznie zapłacił w cenie podatek, ma szansę na dochodzenie swoich racji?

W artykule „Skarb Państwa bogaci się dzięki błędom komorników” (DGP nr 79 /2019) opisaliśmy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 kwietnia 2019 r. (sygn. akt I FSK 599/17).

Przypomnijmy krótko stan faktyczny: nieruchomość należąca do dłużnika egzekucyjnego została sprzedana na licytacji komorniczej za 3,5 mln zł. W tej cenie komornik ujął VAT w wysokości 659 tys. zł i odprowadził go do urzędu skarbowego.

Po sfinalizowaniu transakcji nabywca zorientował się, że podatek był nienależny. Okazało się, że nieruchomość została sprzedana po pierwszym zasiedleniu, bo dłużnik egzekucyjny wykorzystywał ją w działalności dłużej niż dwa lata i nie ponosił wydatków na ulepszenie, które przekraczałyby 30 proc. jej wartości. W związku z tym zbycie na rzecz nabywcy powinno być zwolnione z VAT.

Wskutek błędu komornika nabywca przepłacił 659 tys. zł. Domagał się zwrotu podatku z urzędu skarbowego. Argumentował, że nadpłata powinna mu zostać zwrócona, bo to on poniósł jej ekonomiczny ciężar.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane