statystyki

Komornik zawinił, VAT stracony, a co z odszkodowaniem? [KOMENTARZE]

autor: Katarzyna Jędrzejewska03.06.2019, 16:00
licytacja domu

Wskutek błędu komornika nabywca przepłacił 659 tys. złźródło: ShutterStock

Czy nabywca nieruchomości na licytacji komorniczej, który niesłusznie zapłacił w cenie podatek, ma szansę na dochodzenie swoich racji?

W artykule „Skarb Państwa bogaci się dzięki błędom komorników” (DGP nr 79 /2019) opisaliśmy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 kwietnia 2019 r. (sygn. akt I FSK 599/17).

Przypomnijmy krótko stan faktyczny: nieruchomość należąca do dłużnika egzekucyjnego została sprzedana na licytacji komorniczej za 3,5 mln zł. W tej cenie komornik ujął VAT w wysokości 659 tys. zł i odprowadził go do urzędu skarbowego.

Po sfinalizowaniu transakcji nabywca zorientował się, że podatek był nienależny. Okazało się, że nieruchomość została sprzedana po pierwszym zasiedleniu, bo dłużnik egzekucyjny wykorzystywał ją w działalności dłużej niż dwa lata i nie ponosił wydatków na ulepszenie, które przekraczałyby 30 proc. jej wartości. W związku z tym zbycie na rzecz nabywcy powinno być zwolnione z VAT.

Wskutek błędu komornika nabywca przepłacił 659 tys. zł. Domagał się zwrotu podatku z urzędu skarbowego. Argumentował, że nadpłata powinna mu zostać zwrócona, bo to on poniósł jej ekonomiczny ciężar.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane