statystyki

Jak rozliczyć w VAT przemieszczenie towarów do magazynów Amazona w innym niż Polska państwie UE

autor: Tomasz Krywan03.06.2019, 09:50; Aktualizacja: 03.06.2019, 09:55
Amazon

Amazonźródło: ShutterStock

Podatnik rozpocznie sprzedaż przez platformę Amazon. W związku z tym sprzedawane towary będzie wysyłał do magazynów Amazona w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, skąd będą wysyłane do klientów. Jak należy rozliczać taką sprzedaż na gruncie VAT?

Jedną z czynności podlegających w Polsce opodatkowaniu VAT jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (dalej: WDT) dochodzi przy tym nie tylko na skutek dostaw towarów wywożonych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (zob. art. 13 ust. 1 ustawy o VAT; są to najczęściej spotykane wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów). Dzieje się tak również na skutek przemieszczania przez podatnika lub na jego rzecz towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które to towary zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (dalej: WNT), albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika (zob. art. 13 ust. 3 ustawy o VAT).

Do takich właśnie WDT (oraz do WNT w innych państwach członkowskich na podstawie obowiązujących w tych państwach odpowiedników art. 11 ust. 1 ustawy o VAT) dochodzi w związku z przemieszczaniem przez podatników towarów z Polski do magazynów firmy Amazon znajdujących się w innych państwach członkowskich. W przedstawionej sytuacji u podatnika występować więc będą trzy czynności podlegające opodatkowaniu VAT, z czego tylko jedna w Polsce (zob. np. interpretacje indywidualne dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 listopada 2017 r., nr 0112 KDIL1-3.4012.413.2017.2.JN oraz z 2 października 2018 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.488. 2018.1.RM). Będą to nietransakcyjne WDT w Polsce (na podstawie art. 13 ust. 3 ustawy o VAT) oraz nietransakcyjne WNT w państwach członkowskich położenia magazynów firmy Amazon (na podstawie obowiązujących w tych państwach odpowiedników art. 11 ust. 1 ustawy o VAT), a także dostawy towarów w państwach członkowskich, w których położone są magazyny firmy Amazon (opodatkowanych na zasadach określonych przepisami państw członkowskich).


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane