statystyki

Jak rozliczyć w VAT przemieszczenie towarów do magazynów Amazona w innym niż Polska państwie UE

autor: Tomasz Krywan03.06.2019, 09:50; Aktualizacja: 03.06.2019, 09:55
Amazon

Amazonźródło: ShutterStock

Podatnik rozpocznie sprzedaż przez platformę Amazon. W związku z tym sprzedawane towary będzie wysyłał do magazynów Amazona w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, skąd będą wysyłane do klientów. Jak należy rozliczać taką sprzedaż na gruncie VAT?

Jedną z czynności podlegających w Polsce opodatkowaniu VAT jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Do wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów (dalej: WDT) dochodzi przy tym nie tylko na skutek dostaw towarów wywożonych z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (zob. art. 13 ust. 1 ustawy o VAT; są to najczęściej spotykane wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów). Dzieje się tak również na skutek przemieszczania przez podatnika lub na jego rzecz towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które to towary zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (dalej: WNT), albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć działalności gospodarczej podatnika (zob. art. 13 ust. 3 ustawy o VAT).

Do takich właśnie WDT (oraz do WNT w innych państwach członkowskich na podstawie obowiązujących w tych państwach odpowiedników art. 11 ust. 1 ustawy o VAT) dochodzi w związku z przemieszczaniem przez podatników towarów z Polski do magazynów firmy Amazon znajdujących się w innych państwach członkowskich. W przedstawionej sytuacji u podatnika występować więc będą trzy czynności podlegające opodatkowaniu VAT, z czego tylko jedna w Polsce (zob. np. interpretacje indywidualne dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 listopada 2017 r., nr 0112 KDIL1-3.4012.413.2017.2.JN oraz z 2 października 2018 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.488. 2018.1.RM). Będą to nietransakcyjne WDT w Polsce (na podstawie art. 13 ust. 3 ustawy o VAT) oraz nietransakcyjne WNT w państwach członkowskich położenia magazynów firmy Amazon (na podstawie obowiązujących w tych państwach odpowiedników art. 11 ust. 1 ustawy o VAT), a także dostawy towarów w państwach członkowskich, w których położone są magazyny firmy Amazon (opodatkowanych na zasadach określonych przepisami państw członkowskich).


Pozostało jeszcze 44% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane