Jak potraktować w CIT przychody ze sprzedaży praw autorskich wytworzonych we własnym zakresie

autor: Aneta Szwęch18.05.2019, 14:00
Od 2019 r. sytuacja podatników uzyskujących przychody ze sprzedaży autorskich praw majątkowych wytworzonych we własnym zakresie jest już jednoznaczna i to nie tylko za sprawą jednolitych interpretacji w tym zakresie.

Od 2019 r. sytuacja podatników uzyskujących przychody ze sprzedaży autorskich praw majątkowych wytworzonych we własnym zakresie jest już jednoznaczna i to nie tylko za sprawą jednolitych interpretacji w tym zakresie.źródło: ShutterStock

Spółka kapitałowa jest przedsiębiorcą działającym w branży IT, którego głównym obszarem działalności jest tworzenie oprogramowania. Prawa autorskie do stworzonego przez pracowników oprogramowania (utworów) z mocy prawa nabywa spółka. Czy sprzedaż autorskich praw majątkowych wytworzonych we własnym zakresie (przez pracowników) stanowi przychód z zysków kapitałowych?

Od 1 stycznia 2018 r. do ustawy o CIT wprowadzono podział przychodów na przychody z zysków kapitałowych i pozostałe przychody z innych źródeł. Podział ten skutkuje koniecznością wyodrębnienia kosztów i przyporządkowania ich do przychodów z danego źródła. W rezultacie podatnicy CIT z ogółu przychodów i kosztów ich uzyskania wyodrębniają przychody z zysków kapitałowych wraz z kosztami ich uzyskania. Od początku wejścia w życie tych przepisów kwalifikacja poszczególnych zdarzeń gospodarczych do odpowiedniego źródła przychodów budzi wiele wątpliwości interpretacyjnych. Dotyczą one m.in. przychodów ze sprzedaży autorskich praw majątkowych, o których mowa w art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o CIT. Zgodnie z tym przepisem, w jego pierwotnym brzmieniu obowiązującym do końca 2018 r., za przychody z zysków kapitałowych uznano przychody z praw majątkowych, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4–7 ustawy o CIT, z wyłączeniem przychodów z licencji bezpośrednio związanych z uzyskaniem przychodów niezaliczanych do zysków kapitałowych. Odesłanie do art. 16b ust. 1 pkt 4–7 ustawy o CIT spowodowało, że kwalifikacja ta objęła wartości niematerialne i prawne podlegające amortyzacji, nabyte od innego podmiotu, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania takie jak:

autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, licencje, prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej, wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how).Takie brzmienie przepisów rodziło wątpliwości związane z ustaleniem, czy do przychodów z zysków kapitałowych należy zaliczać tylko przychody ze sprzedaży nabytych praw majątkowych czy również z tych wytworzonych przez podatnika we własnym zakresie.

Rozbieżne interpretacje


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane