Od lokali wynajmowanych na doby też jest danina

autor: Mariusz Szulc09.05.2019, 07:20; Aktualizacja: 09.05.2019, 07:31
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie miał żadnych wątpliwości, że spółka będzie musiała płacić podatek nawet, jeśli wynajmuje budynki „na doby”. – W przepisach nie ma przewidzianych żadnych wyjątków dla takich sytuacji – podkreślił dyrektor KIS.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej nie miał żadnych wątpliwości, że spółka będzie musiała płacić podatek nawet, jeśli wynajmuje budynki „na doby”. – W przepisach nie ma przewidzianych żadnych wyjątków dla takich sytuacji – podkreślił dyrektor KIS.źródło: ShutterStock

Nawet wynajem nieruchomości na bardzo krótki okres, oznacza konieczność płacenia podatku minimalnego od przychodu – tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o spółkę posiadającej w ewidencji środków trwałych kilkadziesiąt lokali użytkowych i mieszkalnych. Ich łączna wartość przekraczała 30 mln zł. Spółka, aby pozyskać dodatkowe środki, zaczęła wynajmować ich części na krótkie okresy (często była to nawet jedna doba). Z wynajmowanej nieruchomości w tym samym czasie korzystali więc zarówno najemcy jak i pracownicy wynajmującego.

Zdaniem spółki w przypadku wynajmu na tak krótki okres nie ma podatku minimalnego. Zwróciła uwagę, że zgodnie z art. 24b ust. 6 ustawy o CIT opodatkowany przychód ustala się proporcjonalnie do udziału wynajmowanej powierzchni w całkowitej powierzchni użytkowej budynku. W związku z tym proporcję należałoby wyliczać dla miesięcznego okresu rozliczeniowego – uznała. Jeśli umowa najmu zostanie zawarta na bardzo krótki okres, np. jeden dzień, to wyliczanie proporcji byłoby bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe – twierdziła spółka. Na wypadek jednak gdyby fiskus nie podzielił jej stanowiska, spółka wskazała, że powinna być wyliczana tylko dla dni, w których faktycznie dochodziło do wynajmu. Nie powinna być też w niej uwzględniana powierzchnia części wspólnych takich jak korytarze, toalety czy podręczne kuchnie – podsumowała spółka.


Pozostało 32% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane