Czy kradzież środków pieniężnych można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów?

autor: Aneta Szwęch06.05.2019, 11:40; Aktualizacja: 06.05.2019, 11:40

Posiadam kilka punktów sprzedaży z wyrobami garmażeryjnymi. Podatek dochodowy rozliczam na zasadach ogólnych na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W jednym z punktów sprzedaży od dłuższego czasu podejrzewałam niedobory w kasie. Moje obawy w końcu się potwierdziły. Jedna z pracownic co najmniej od kilkunastu miesięcy przywłaszczała sobie pieniądze z firmowej kasy. Czy stratę powstałą na skutek kradzieży gotówki będę mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Przestępstwa w postaci kradzieży, dokonane na szkodę osób prowadzących działalność gospodarczą, niestety się zdarzają. Poszkodowany przedsiębiorca, który poniósł w ten sposób stratę, jest zainteresowany, aby od utraconego składnika majątku nie płacić podatków i – korzystając z przepisów podatkowych – choć częściowo zrekompensować sobie szkodę.

O możliwości zaliczenia straty w środkach obrotowych do kosztów podatkowych przesądza ogólna zasada wyrażona w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Zgodnie z tymi przepisami kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Przy czym straty w środkach pieniężnych nie zostały wyłączone z kosztów na podstawie w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT oraz art. 23 ust. 1 ustawy o PIT.

Tylko w wyjątkowych okolicznościach

Mając na myśli kradzież gotówki, trudno wykazać, że miała ona na celu osiągnięcie przez podatnika przychodów. Zdarzenie to jest jednak wkalkulowane w ogólne ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej i krótko mówiąc, należy się z nim liczyć. Organy podatkowe, co prawda, nie wykluczają możliwości zaliczenia straty w środkach pieniężnych do kosztów uzyskania przychodów, ale przyjmują jednocześnie, że może to nastąpić jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Uwzględnienie takiej straty w rachunku podatkowym powinno być każdorazowo oceniane w aspekcie:

  • całokształtu prowadzonej przez podatnika działalności,
  • okoliczności, które spowodowały powstanie straty,
  • udokumentowania straty,
  • podjętych przez podatnika działań zabezpieczających.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane