Omyłkowy split payment niegroźny dla ubezpieczycieli

autor: Patrycja Dudek17.04.2019, 07:33; Aktualizacja: 17.04.2019, 07:33
Dyrektor KIS powołał się na ust. 6 przepisu, który wyłącza odpowiedzialność w sytuacji, gdy po otrzymaniu płatności kwota zostanie zwrócona podatnikowi, który wystawił fakturę.

Dyrektor KIS powołał się na ust. 6 przepisu, który wyłącza odpowiedzialność w sytuacji, gdy po otrzymaniu płatności kwota zostanie zwrócona podatnikowi, który wystawił fakturę.źródło: ShutterStock

Należność z tytułu regresu ubezpieczeniowego, wpłacona przez dłużnika na rachunek VAT, nie powoduje solidarnej odpowiedzialności za podatek ubezpieczonego – orzekł WSA w Warszawie w precedensowym wyroku.

Chodziło o art. 108a ust. 5 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że gdy płatność zostanie dokonana w ramach mechanizmu split payment na rzecz podatnika innego niż wskazany na fakturze, to podatnik, na rzecz którego dokonano tej płatności, odpowiada solidarnie wraz z dostawcą za nierozliczony przez niego VAT z dostawy – do wysokości kwoty otrzymanej na rachunek VAT.

W sprawie rozpatrzonej przez sąd nie powinno być jednak problemu, bo w wyjaśnieniach z 27 czerwca 2018 r. Ministerstwo Finansów wprost poinformowało, że płatności w ramach regresu ubezpieczeniowego powinny być realizowane poza mechanizmem split paymentu. Zaleciło też ubezpieczycielom, by ci zawczasu informowali o tym dłużników.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane