statystyki

PIT od odpraw nie narusza konstytucji

autor: Patrycja Dudek17.04.2019, 07:17; Aktualizacja: 17.04.2019, 07:18
WSA w Warszawie ponownie jednak orzekł, że PIT jest należny. Orzekł, że odprawa jest odszkodowaniem, ale wyłączonym z podatkowego zwolnienia.

WSA w Warszawie ponownie jednak orzekł, że PIT jest należny. Orzekł, że odprawa jest odszkodowaniem, ale wyłączonym z podatkowego zwolnienia.źródło: ShutterStock

Okoliczność, że były pracownik dostał odszkodowanie na podstawie porozumienia zbiorowego, a nie na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych, nie oznacza, że nie jest ono opodatkowane – wynika z wyroku WSA w Warszawie.

Chodziło o byłą pracownicę, która uważała, że nie powinna płacić podatku dochodowego od otrzymanej odprawy z tytułu dobrowolnych odejść. Przekonywała, że odprawa – stanowiąca rodzaj odszkodowania – jest zwolniona z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Tłumaczyła, że u pracodawcy został wypowiedziany zakładowy układ zbiorowy pracy. Doszło do sporu, który został zakończony porozumieniami zbiorowymi. Ich skutkiem był program dobrowolnych odejść (PDO). Kobieta do niego przystąpiła i w 2014 r. otrzymała odprawę.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane