statystyki

PIT od odpraw nie narusza konstytucji

autor: Patrycja Dudek17.04.2019, 07:17; Aktualizacja: 17.04.2019, 07:18
WSA w Warszawie ponownie jednak orzekł, że PIT jest należny. Orzekł, że odprawa jest odszkodowaniem, ale wyłączonym z podatkowego zwolnienia.

WSA w Warszawie ponownie jednak orzekł, że PIT jest należny. Orzekł, że odprawa jest odszkodowaniem, ale wyłączonym z podatkowego zwolnienia.źródło: ShutterStock

Okoliczność, że były pracownik dostał odszkodowanie na podstawie porozumienia zbiorowego, a nie na podstawie ustawy o zwolnieniach grupowych, nie oznacza, że nie jest ono opodatkowane – wynika z wyroku WSA w Warszawie.

Chodziło o byłą pracownicę, która uważała, że nie powinna płacić podatku dochodowego od otrzymanej odprawy z tytułu dobrowolnych odejść. Przekonywała, że odprawa – stanowiąca rodzaj odszkodowania – jest zwolniona z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT.

Tłumaczyła, że u pracodawcy został wypowiedziany zakładowy układ zbiorowy pracy. Doszło do sporu, który został zakończony porozumieniami zbiorowymi. Ich skutkiem był program dobrowolnych odejść (PDO). Kobieta do niego przystąpiła i w 2014 r. otrzymała odprawę.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane