statystyki

Co łączy uproszczone APA z limitem dotyczącym usług niematerialnych?

autor: Mariusz Szulc17.04.2019, 07:25; Aktualizacja: 17.04.2019, 07:25
dokument, firma

Zwrócił też uwagę na zaskakująco korzystną interpretację, z której wynika, że koszty opłat licencyjnych nie są w ogóle limitowane, jeżeli są uzależnione od obrotu firmy.źródło: ShutterStock

Projektowane przepisy o uproszczonych porozumieniach cenowych to bardzo dobry pomysł, ale w obecnej formie nie gwarantują przedsiębiorcom handlującym z podmiotami powiązanymi pełnej ochrony przed fiskusem.

Mówili o tym wczoraj eksperci podatkowi KPMG podczas spotkania z dziennikarzami. Dotyczyło ono zarówno oceny projektowanych przepisów o uproszczonych porozumieniach cenowych (ang. Advanced Pricing Agreements – APA), jak i problemów z obowiązującymi już od 2018 r. przepisami o limitowaniu kosztów usług niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych. Zgodnie z art. 15e ustawy o CIT, jeśli koszty te przekroczą 3 mln zł rocznie, to od przychodu można odliczać tylko 5 proc. podatkowej EBITDA.

Co łączy uproszczone APA z limitem dotyczącym usług niematerialnych? Założenie jest takie, że kto zawrze z fiskusem takie porozumienie, tego w tym zakresie nie będzie obowiązywał limit dotyczący kosztów usług niematerialnych. Będzie to więc rodzaj glejtu od fiskusa, że wnioskodawca prawidłowo rozlicza się z podmiotem powiązanym i wybrał np. właściwą metodę ustalania cen transferowych – tłumaczył Piotr Wierzejski, starszy menedżer w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce.

Co więcej, uproszczona APA ma dotyczyć także kosztów usług poniesionych w 2018 r. – Tak więc firma, która zawrze takie porozumienie w 2019 r., będzie mogła starać się o odzyskanie nadpłaconego CIT za rok ubiegły – wyjaśnił Piotr Wierzejski. Podkreślił jednak, że w praktyce nie będzie to jednak takie proste.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane