statystyki

Co łączy uproszczone APA z limitem dotyczącym usług niematerialnych?

autor: Mariusz Szulc17.04.2019, 07:25; Aktualizacja: 17.04.2019, 07:25
dokument, firma

Zwrócił też uwagę na zaskakująco korzystną interpretację, z której wynika, że koszty opłat licencyjnych nie są w ogóle limitowane, jeżeli są uzależnione od obrotu firmy.źródło: ShutterStock

Projektowane przepisy o uproszczonych porozumieniach cenowych to bardzo dobry pomysł, ale w obecnej formie nie gwarantują przedsiębiorcom handlującym z podmiotami powiązanymi pełnej ochrony przed fiskusem.

Mówili o tym wczoraj eksperci podatkowi KPMG podczas spotkania z dziennikarzami. Dotyczyło ono zarówno oceny projektowanych przepisów o uproszczonych porozumieniach cenowych (ang. Advanced Pricing Agreements – APA), jak i problemów z obowiązującymi już od 2018 r. przepisami o limitowaniu kosztów usług niematerialnych nabywanych od podmiotów powiązanych. Zgodnie z art. 15e ustawy o CIT, jeśli koszty te przekroczą 3 mln zł rocznie, to od przychodu można odliczać tylko 5 proc. podatkowej EBITDA.

Co łączy uproszczone APA z limitem dotyczącym usług niematerialnych? Założenie jest takie, że kto zawrze z fiskusem takie porozumienie, tego w tym zakresie nie będzie obowiązywał limit dotyczący kosztów usług niematerialnych. Będzie to więc rodzaj glejtu od fiskusa, że wnioskodawca prawidłowo rozlicza się z podmiotem powiązanym i wybrał np. właściwą metodę ustalania cen transferowych – tłumaczył Piotr Wierzejski, starszy menedżer w dziale doradztwa podatkowego w KPMG w Polsce.

Co więcej, uproszczona APA ma dotyczyć także kosztów usług poniesionych w 2018 r. – Tak więc firma, która zawrze takie porozumienie w 2019 r., będzie mogła starać się o odzyskanie nadpłaconego CIT za rok ubiegły – wyjaśnił Piotr Wierzejski. Podkreślił jednak, że w praktyce nie będzie to jednak takie proste.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane