statystyki

Omyłkowy split payment niegroźny dla ubezpieczycieli

autor: Patrycja Dudek17.04.2019, 07:33; Aktualizacja: 17.04.2019, 07:33
Dyrektor KIS powołał się na ust. 6 przepisu, który wyłącza odpowiedzialność w sytuacji, gdy po otrzymaniu płatności kwota zostanie zwrócona podatnikowi, który wystawił fakturę.

Dyrektor KIS powołał się na ust. 6 przepisu, który wyłącza odpowiedzialność w sytuacji, gdy po otrzymaniu płatności kwota zostanie zwrócona podatnikowi, który wystawił fakturę.źródło: ShutterStock

Należność z tytułu regresu ubezpieczeniowego, wpłacona przez dłużnika na rachunek VAT, nie powoduje solidarnej odpowiedzialności za podatek ubezpieczonego – orzekł WSA w Warszawie w precedensowym wyroku.

Chodziło o art. 108a ust. 5 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że gdy płatność zostanie dokonana w ramach mechanizmu split payment na rzecz podatnika innego niż wskazany na fakturze, to podatnik, na rzecz którego dokonano tej płatności, odpowiada solidarnie wraz z dostawcą za nierozliczony przez niego VAT z dostawy – do wysokości kwoty otrzymanej na rachunek VAT.

W sprawie rozpatrzonej przez sąd nie powinno być jednak problemu, bo w wyjaśnieniach z 27 czerwca 2018 r. Ministerstwo Finansów wprost poinformowało, że płatności w ramach regresu ubezpieczeniowego powinny być realizowane poza mechanizmem split paymentu. Zaleciło też ubezpieczycielom, by ci zawczasu informowali o tym dłużników.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane