Ustawa o CIT. O limitowaniu kosztów nie decyduje nazwa usługi

autor: Mariusz Szulc10.04.2019, 07:18; Aktualizacja: 10.04.2019, 07:19
Z samego założenia muszą one dotyczyć zarówno czynności zarządu, jak i doradztwa, co nie oznacza, że są limitowane – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Z samego założenia muszą one dotyczyć zarówno czynności zarządu, jak i doradztwa, co nie oznacza, że są limitowane – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.źródło: ShutterStock

Ani zarządzanie sieciami informatycznymi, ani usługi świadczone przez komplementariusza nie podlegają ograniczeniu, o którym mowa w art. 15e ustawy o CIT – orzekł WSA w Poznaniu.

Chodziło o spółkę z o.o. należącą do międzynarodowej grupy kapitałowej. Jako wspólnik kilku spółek komandytowych oraz kapitałowych miała ona prawo do udziału w ich zyskach. Jedna z tych spółek świadczyła na rzecz pozostałych podmiotów w grupie usługi zarządzania informatycznego (jako centrum usług wspólnych). Inna z kolei pełniła odpłatnie (za wynagrodzeniem) funkcję komplementariusza w spółkach komandytowych.

Spółka z o.o. uważała, że ani usługi zarządzania informatycznego (świadczone przez CUW), ani usługi wykonywane w charakterze komplementariusza nie podlegają limitowaniu, o którym mowa w art. 15e ustawy o CIT. Sądziła, że wydatki z tego tytułu może zaliczać do kosztów w pełnej przysługującej jej części, czyli w takiej, w jakiej ma prawo do udziału w zyskach. Gdyby było inaczej, to po przekroczeniu kwoty 3 mln zł musiałaby stosować limit 5 proc. podatkowej EBITDA.


Pozostało jeszcze 55% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane