statystyki

Zwolnienie z PCC: Gospodarstwo rolne do 300 hektarów fizycznych

autor: Łukasz Zalewski09.04.2019, 10:26; Aktualizacja: 09.04.2019, 10:28
300 hektarów, o których mowa w przepisie zwalniającym z podatku od czynności cywilnoprawnych, to hektary fizyczne, a nie przeliczeniowe.

300 hektarów, o których mowa w przepisie zwalniającym z podatku od czynności cywilnoprawnych, to hektary fizyczne, a nie przeliczeniowe.źródło: ShutterStock

300 hektarów, o których mowa w przepisie zwalniającym z podatku od czynności cywilnoprawnych, to hektary fizyczne, a nie przeliczeniowe.

Pytanie zadała właścicielka gospodarstwa rolnego o obszarze około 260 ha. Chciała ona dokupić grunty rolne. Po zakupie stałaby się właścicielką gospodarstwa o powierzchni nieprzekraczającej wprawdzie 300 ha fizycznych, ale stanowiącej ponad 300 ha przeliczeniowych. Jest to jednostka stosowana na potrzeby podatku rolnego. Hektary przeliczeniowe powstają po przeliczeniu rzeczywistej powierzchni użytków rolnych (gruntów ornych, łąk, pastwisk, sadów, gruntów pod stawami i pod zabudowaniami, gruntów zadrzewionych lub zakrzewionych na użytkach rolnych), klas gruntów i okręgów podatkowych, w obrębie których położone jest gospodarstwo.

Kobieta miała wątpliwości, czy skoro stanie się właścicielką ponad 300 ha, to nie straci prawa do zwolnienia z PCC, o którym mowa w art. 9 pkt 2 ustawy o tym podatku.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane