statystyki

Ustawa o CIT. O limitowaniu kosztów nie decyduje nazwa usługi

autor: Mariusz Szulc10.04.2019, 07:18; Aktualizacja: 10.04.2019, 07:19
Z samego założenia muszą one dotyczyć zarówno czynności zarządu, jak i doradztwa, co nie oznacza, że są limitowane – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Z samego założenia muszą one dotyczyć zarówno czynności zarządu, jak i doradztwa, co nie oznacza, że są limitowane – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.źródło: ShutterStock

Ani zarządzanie sieciami informatycznymi, ani usługi świadczone przez komplementariusza nie podlegają ograniczeniu, o którym mowa w art. 15e ustawy o CIT – orzekł WSA w Poznaniu.

Chodziło o spółkę z o.o. należącą do międzynarodowej grupy kapitałowej. Jako wspólnik kilku spółek komandytowych oraz kapitałowych miała ona prawo do udziału w ich zyskach. Jedna z tych spółek świadczyła na rzecz pozostałych podmiotów w grupie usługi zarządzania informatycznego (jako centrum usług wspólnych). Inna z kolei pełniła odpłatnie (za wynagrodzeniem) funkcję komplementariusza w spółkach komandytowych.

Spółka z o.o. uważała, że ani usługi zarządzania informatycznego (świadczone przez CUW), ani usługi wykonywane w charakterze komplementariusza nie podlegają limitowaniu, o którym mowa w art. 15e ustawy o CIT. Sądziła, że wydatki z tego tytułu może zaliczać do kosztów w pełnej przysługującej jej części, czyli w takiej, w jakiej ma prawo do udziału w zyskach. Gdyby było inaczej, to po przekroczeniu kwoty 3 mln zł musiałaby stosować limit 5 proc. podatkowej EBITDA.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane