Wywłaszczenie zmusza do zapłaty PCC

autor: Magdalena Majkowska08.04.2019, 08:10; Aktualizacja: 08.04.2019, 08:10
podatek, księgowość, finanse

Chodziło o podatnika, który w grudniu 2016 r. powiększył prowadzone przez siebie gospodarstwo, dokupując działkę rolną. Skorzystał wówczas ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 9 pkt 2 ustawy o PCC.źródło: ShutterStock

Podatnik, który nie utrzymuje kupionej działki rolnej przez wymagane pięć lat, traci zwolnienie z PCC, nawet jeśli gospodarstwo zostaje przejęte wbrew jego woli – wynika z interpretacji dyrektora KIS.

Chodziło o podatnika, który w grudniu 2016 r. powiększył prowadzone przez siebie gospodarstwo, dokupując działkę rolną. Skorzystał wówczas ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 9 pkt 2 ustawy o PCC.

Są dwa warunki takiego zwolnienia. Pierwszy to powiększenie gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku transakcji – jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 11 hektarów i nie większa niż 300 ha. Drugi wymóg, to prowadzenie przez nabywcę powiększonego gospodarstwa przez co najmniej pięć lat od dnia nabycia. Zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane