statystyki

Wywłaszczenie zmusza do zapłaty PCC

autor: Magdalena Majkowska08.04.2019, 08:10; Aktualizacja: 08.04.2019, 08:10
podatek, księgowość, finanse

Chodziło o podatnika, który w grudniu 2016 r. powiększył prowadzone przez siebie gospodarstwo, dokupując działkę rolną. Skorzystał wówczas ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 9 pkt 2 ustawy o PCC.źródło: ShutterStock

Podatnik, który nie utrzymuje kupionej działki rolnej przez wymagane pięć lat, traci zwolnienie z PCC, nawet jeśli gospodarstwo zostaje przejęte wbrew jego woli – wynika z interpretacji dyrektora KIS.

Chodziło o podatnika, który w grudniu 2016 r. powiększył prowadzone przez siebie gospodarstwo, dokupując działkę rolną. Skorzystał wówczas ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych, na podstawie art. 9 pkt 2 ustawy o PCC.

Są dwa warunki takiego zwolnienia. Pierwszy to powiększenie gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku transakcji – jego powierzchnia nie może być mniejsza niż 11 hektarów i nie większa niż 300 ha. Drugi wymóg, to prowadzenie przez nabywcę powiększonego gospodarstwa przez co najmniej pięć lat od dnia nabycia. Zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane